Site icon Ev Dekorasyonları

İndüksiyon Ocakları İle Yeni Nesil Pişirme

Bir indüksiyon serisi veya set üstü ocak satın almadan önce bilinmesi gerekenleri sizin için makalemizde derledik. Tüketici testlerinden geçen her indüksiyonlu ocak, hızlı yüzey ısısı ve mükemmel kaynama sağlar. Teknolojinin hassasiyeti ve gücü, akımı doğrudan manyetik pişirme kaplarına aktararak ısınmasını sağlar. Bu olay ocağın cam yüzeyinin altındaki elektromanyetik alandan kaynaklanır.

Kullanıcılar indüksiyona alışıyorlar. Daha hızlı pişirmesi, sıcaklığının daha hassas ayarlanabilir olması ve sıcaklığı pişirme kaplarına eşit olarak dağıtması tercih açısından göz kamaştırıcı oluyor.

İndüksiyon ocakları ada mutfakların yaygınlaşmasıyla beraber, gün geçtikçe ocak piyasası da gelişiyor. Böylelikle fiyat konusunda çok fazla seçenek doğuyor. İndüksiyonlu ocaklar, hala elektrikli ocaklar ya da gazlı ocaklardan daha pahalı olma eğilimindedir. Fakat çalışma performansındaki fark önemlidir. Eski tip ocağınızdan, geçiş yapmayı düşünüyorsanız, bilmeniz gerekenler burada.

İndüksiyon ocakları, tipik cam üstü elektrikli ocaklara çok benziyor. En belirgin fark, indüksiyonlu bir ocak üzerindeki elektromanyetik alan bir parıltı oluşturmadığından, açık mı, kapalı mı olduğunu bilemeyeceğinizdir. Bu sebeple üreticiler yapay alevler ve farklı ışıklandırma yaparak, uyarmaya başladılar. İndüksiyon serilerindeki fırınlara da değinecek olursak, diğer elektrikli fırınlarla aynı şekilde pişirirler.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

İndüksiyonlu Ocaklar ve Avantajları

Test edilen başka hiçbir pişirme teknolojisi daha hızlı pişirememektedir. 6 litrelik suyu kaynama noktasına getirmek için ihtiyacımız olan 2 ile 4 dakika arasındaki bir zaman diliminden bahsediyoruz.

Bilinenin aksine, indüksiyonlu ocaklar ısınabilir. Ancak ısı iletim yoluyla tencereden cama aktarılır. Tıpkı sıcak bir tavayı dinlenmeye bırakırsanız bir miktar sıcaklığı bulunduğu tezgaha aktarması gibi. Tavayı kaldırır kaldırmaz ısıtma durur. Isı tavadan ocağa geçtiğinden dolayı, cam yüzey hiçbir zaman radyan elektrik alanı oluşturan tava olmadığı için ısınmaz. Yanlışlıkla üzerinde tava olmayan indüksiyon ocağını açarsanız, yine ısınmaz. Güzel bir güvenlik özelliği değil mi?

Doğru Tencereye İhtiyacınız Var

Yeni tava ve tencere için alışverişe çıktıysanız, “indüksiyonla uyumlu” işaretli tava ve tencere olmasına dikkat edin. Elinizde var olan tencere setinizin bir indüksiyon ocağında çalışıp çalışmayacağını öğrenmek istiyorsanız tencere dibine mıknatıs yaklaştırın. Mıknatıs yapışıyorsa indüksiyon ocaklarında çalışacaktır.

Bu Gürültü Nedir?

Ocağımızda bir vızıltı veya uğultu duyuluyor ve daha yüksek ayarlarda daha yüksek ses çıkarıyor. Genellikle daha düşük ayarlarda çıkan sesin yanı sıra elektronik cihazlar için soğutma fanının sesini duyuyor olabilirsiniz. Bunun için ağır, tabanı düz tavalar kullanırsanız, bu vızıltıya neden olan titreşimleri azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Çevirmeli Termometrenizi Keşfedin

İndüksiyonlu ocağın manyetik alanı dijital ekranlı termometreleri etkileyebilir. Bu sebeple modern bir soruna eski moda bir çözüm olan analog termometreye ihtiyaç duyulmuştur.

Gelecek yıl trend mutfak ekipmanları arasında yer alacak indüksiyon ocaklar, son dönemlerde sıklıkla tercih edilen mutfak adalarında uygulanmaya başladı. Mutfak adaları hakkında detaylı bilgi edinmek için makalelerimize göz atabilirsiniz.

Exit mobile version