Endüstriyel Isıtma Sistemleri

Endüstri ülkelerin gelişiminde kalkınmasında önemli bir rolü üstlenmektedir. Endüstrisi gelişen ülkeler gelişmiş ülke olma yolunda önemli mesafe almaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte üretim imalat alanlarında birçok değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler üretim faaliyetlerini hızlı ve basit hale getirmektedir. Bu sayede fabrikalar ve diğer sanayi kuruluşları verimli kaliteli üretimler yapabilmektedir.

Makineleşme çağından sonra günümüzde dijitalleşme çağına geçilmiştir. Dijital ögeler sayesinde hayatımızın her alanında konfor meydana gelmektedir. Fabrikalarda üretimin kaliteli ve verimli olması son derece önemli bir konudur. Teknolojiden yararlanan üretim yerleri rakiplerine göre daha ileri gitmekte ve daha kaliteli üretimler yapabilmektedir.

Endustriyel-Isitma-Sistemleri
Endustriyel-Isitma-Sistemleri

Üretimin kaliteli ve verimli olması için yapılması gereken bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar belirli kriterlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ortam koşullarının iyileştirilmesi bu kriterlerin en önemlileri arasındadır. Ortam koşulları iyileştirildiğinde çalışan personeller daha sağlıklı ve verimli çalışmalar sergilemektedir.

Fabrikalarda ve diğer endüstriyel kuruluşlarda ortam koşullarının iyileştirilmesi adına birçok uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamalar arasında ön plana çıkan ise ısıtma ve havalandırma uygulamalarıdır.

Isıtma ve havalandırma endüstrinin vazgeçilmez ögeleri arasında yer almaktadır. Isıtma ve havalandırma işlemleri profesyonel bir şekilde yapıldığında son derece olumlu üretimler yapılabilmektedir.

Isıtma ve havalandırma sistemleri söz konusu endüstri ortamlarında iyileştirilmiş bir iklim oluşumunu sağlamaktadır. Üretim yerlerinde yapılan işlerden dolayı kir, toz, ve partiküller bulunabilmektedir. Havalandırma sistemlerinde bulunan filtreler bu tarz olumsuz koşulları önleyerek ortamda daima temiz ve taze hava oluşumunu sağlamaktadır.  

Isıtma sistemleri ise endüstriyel alanlarda ve diğer toplu yaşam alanlarında görev yapmaktadır. Havanın derece ayarlaması bu sistemler sayesinde mümkün hale gelmektedir.

Ülkemizde son yıllarda birçok fabrika açılmaktadır. Bu fabrikalar tekstil, seramik, mermer, gıda, kimya, demir, beton, bilişim, ve daha birçok alanda insanlara hizmet vermektedir. Fabrikalar sayesinde insanlar istihdam edilmekte ve bu sayede işsizlik azalmaktadır. Dolayısıyla fabrikaların iyileştirilmiş şartlarda olması hem iş verimi açısından hem de personellerin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Önerilen İçerik :   Mermer Masa Nasıl Parlatılır?

Endüstriyel ısıtma sistemleri fabrikalarda ve diğer toplu yaşam alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Sistemin özelliği ısıtılması zor olan alanların düşük enerji harcanarak yüksek verimle ısıtılmasıdır. Bu yönüyle ekonomik olarak nitelenen sistem işletme sahipleri tarafından tercih edilmektedir.

Endüstriyel Isıtma Sistemi Türleri

Endüstriyel ısıtma sistemlerinin birçok farklı türü bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok tercih edilenleri aşağıdaki gibidir:

 1. Açık Alevli Radyant Isıtıcılar,
 2. Borulu Tip Radyant Isıtıcılar,
 3. Gaz Yakıtlı Sıcak Hava Üreteçleri,
 4. Termo Konvektörler,
 5. Hava Perdeleri,
 6. Kontrol Panoları,
 7. Seyyar Isıtıcılar.

Endüstriyel ısıtma sistemi türleri kurulacak alanın fiziksel özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Fiziksek özellikler ısıtma sistemlerinde belirleyici bir rol üstelenmektedir. Endüstriyel ısıtma sistemlerine ihtiyaç duyan işletme sahiplerinin uzman ekiplerden bilgi alması ve bu bağlamda hangi ısıtma sisteminin uygun olduğunu öğrenmesi gerekir. Bu sayede enerji tasarrufu yaparak düşük maliyete ısınma ihtiyacını karşılar.

Yukarıda belirtilen ısıtma sistemlerinde teknolojiden faydalanılmaktadır. Modern ve çağın gerekliliklerine uygun biçimde üretilen ısıtma sistemleri yüksek tavanlı ve geniş alanlarda oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Açık Alevli Radyant Isıtıcalar

Isıtma sistemlerinde radyant sistemlerden istifade edilmektedir. Radyant sistemler güneşin ısıtmasıyla aynı mantıkta çalışmaktadır. Radyant ısıtma, yüksek sıcaklıkta olan yüzeylerden çıkan ışınların başka bir yüzeye yansıtılarak o yüzey tarafından emilmesi yoluyla gerçekleşen ısınmaya verilen isimdir. Dolayısıyla sistem öncelikle ortamda bulunan eşyaları ısıtır ve daha sonra ısı tüm ortama yayılır. Özellikle geniş ve ısıtması zor olan alanlarda bu sistem kullanıldığında başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Açık alevli radyant ısıtma sistemlerinde gaz seramik yüzeyin önünde yakılmakta ve burada bulunan reflektörler sayesinde de oluşan ısı ortama yansıtılmaktadır. Bu sistem kurulum maliyeti ve çalışma prensibi açısından ekonomik bir yapıdadır.

Açık alevli radyant ısıtıcal görünüm itibariyle son derece şık ve estetiktir. Bu yönüyle restoran ve kafelerde sıklıka tercih edilen sistem, endüstriyel alanlarda da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Önerilen İçerik :   Koltuk Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Borulu Tip Radyant Isıtıcalar

Radyant ısıtıcılar arasında değerlendirilen sistemlerden biri de boru tipi radyant ısıtıcılardır. Isınma işlemi bu sistemde borular vasıtasıyla gerçekleşmektedir. L ve U tipi olmak üzere iki farklı boru tipi bulunmaktadır. Bu durum ısıtıcının monte edileceği yerin fiziksel özelliklerine bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Boru tipi ısıtıcılarda baş kısmında bulunan yakıcının yakmış olduğu gaz, radyant ısıtıcının sonunda bulunan vakum fanı tarafından emilmektedir. Yakım işlemi sırasında sıcak gaz boru içerisinde gezdirilir ve ısınma gerçekleşir.

Endüstriyel alanlarda boru tipi ısıtıcılar kullanılmaktadır. Endüstri dışında seralar, atölyeler, hangarlar, depolarda da boru tipi ısıtıcılar tercih edilmektedir.

Seyyar Isıtıcılar

Seyyar ısıtıcılar daha küçük ortamlarda tercih edilen ısıtıcı türleridir. Seyyar ısıtıcılar taşınabilir olmasından dolayı ısınması istenen ortama götürülebilmektedir. Bu anlamda oldukça işlevseldir. Seyyar ısıtıcılar genellikle fabrikalarda bulunan ofislerde, bilişim odalarında veya diğer küçük odalarda tercih edilmektedir. Endüstri dışında da birçok alanda seyyar ısıtıcılar kullanılabilmektedir.

Seyyar ısıtıcıların avantajları Kokusuz ve dumansız olması, taşınabilir olması, gazyağı ve mazotla çalışabilmesi, kızıl ötesi ışınlarla ısıtma işlemini gerçekleştirmesidir. Ayrıca seyyar ısıtıcılar tamirat, tadilat, buz eritme, buzlanmayı önleme, kurutma vb. uygulamalar ve büyük hacimlerde spot ısıtma için idealdir.

Hava Perdeleri

Endüstriyel alanlarda kapıların üzerine monte edilmektedir. Bu sayede iç ortamın sıcaklığının dış ortamdan etkilenmesini önlemektedir. Depo hangar gibi büyük alanlarda kullanılması idealdir.

Gaz Yakıtlı Sıcak Hava Üreteçleri

LPG veya doğalgazı otomatik bir şekilde ateşleyip atmosferik yakan Robur sıcak hava üreteçlerinde yanmış sıcak gazlar, Robur patentli eşanjörün iç alanından geçirilerek dışarı atılmaktadır. Daha sonra içinden geçen gazların ısıttığı eşanjörlerin üzerine kanaldan elde edilen ortam havası ve dış hava karışımı üflenir ve bu hava eşanjörlerden aldığı enerjiyle ısınarak ortama basılmış olur. Duvara asılan ROBUR serisi sıcak hava üreteçleri direk havadan havaya ısıtma teknolojisi kullandıkları için herhangi bir sıvı ile temasları yoktur.

Önerilen İçerik :   Büyük Plastik Fidan Saksıları: Bahçe Düzenlemesinde Estetik ve Fonksiyonellik

Gaz yakıtlı üreteçler fabrikalarda, seralarda, depolarda ve daha birçok alanda kullanılabilmektedir.

Isıtma Sistemleri Bakımı

Isıtma sistemlerinin monte edildikten sonra belirli periyotlarla uzman ekipler tarafından bakımının yapılması gerekir. Bakımı yapılmayan sistemlerin enerji tasarrufu özelliği kaybolabilir. Bu açıdan işletme sahiplerinin bakımı ihmal etmemesi gerekmektedir.

Isıtma sistemlerinin bakımı yapıldığında sistem ilk günkü performansını korumakta ve uzun ömürlü bir yapıya sahip olmaktadır. Sistemlerde herhangi bir olumsuz durum meydana geldiğinde uzman ekiplerden destek alınması gereklidir.

Kaynak: https://www.entalpiproje.com/isitma-sogutma-sistemleri-nelerdir/

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir