Oturma Odası Nasıl Güzelleştirilir?

Oturma odası , ev içerisinde en çok zaman geçirilen alanlardan birisidir. Ayrıca en sık kullanılan bölümlerden birisi olan oturma odaları aile ile zaman geçirmek, sohbet etmek, misafir ağırlamak, dinlenmek gibi birçok işleve sahiptir. Bu nedenle oturma odalarının dekorasyonu için iyice düşünmek ve analiz gerçekleştirmek gereklidir. Oturma odalarının amacı rahatlığı size sunmaktır. Bu rahatlığı sağlamak için oturma odanızda sade, tertipli ve aş eşya tercih ederek dekorasyon gerçekleştirmeniz sizler için en doğru seçimlerden olacaktır. Fakat bu odayı düzenlemek kolay bir süreç değildir. Odanızda yenilik yaratacaksanız her ufak detaya dikkat etmeniz de gerekecektir. Çünkü bu oda içerisinde kendinizi rahat hissetmeye ve şıklığı yakalamaya odaklanacaksınız. İşte bu yüzden oturma odanızı güzelleştirmek için birçok dekorasyon fikri bulunmaktadır. Yazının devamında tercih edebileceğiniz detayları okuyarak oturma odanızı güzelleştirmeyi sağlayabilirsiniz.

medusa-oturma-odasi
medusa-oturma-odasi

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Oturma Odası Düzeni Nasıl Olmalı?

Oturma odanızı düzenlerken dikkat etmeniz gereken birçok kriter olacaktır. Bu kriterlere dikkat ederek oturma odanızda eşsiz bir hava katmanız mümkün olacaktır. İşte tercih edebileceğiniz oturma odası düzeni kriterleri şunlardır:

 • Açık renkleri tercih etmeye özen gösteriniz: Oturma odanız küçük bir alana sahipse bu alanın karanlık olmaması gerekmektedir. Bu nedenle oturma odanızı küçük ve karanlık göstermeyecek olan açık renkleri tercih etmelisiniz. Ayrıca mobilya tercihlerinizi de açık renkli tercih edebilirsiniz.
 • Geniş mobilyalar kullanmaktan kaçınmalısınız: Oturma odasında mevcut olan alanı verimli kullanmak istersiniz. Bu nedenle L koltuk takımları gibi tercihlerde bulunarak oturma odanıza şık bir görünüm katabilirsiniz. Aynı zamanda bu tarz mobilyalar sayesinde alanı geniş göstermeyi sağlayacaksınız.
 • Duvarda ayna tercihinde bulunabilirsiniz: Aynalar yansıtma özellikleri ile odanızı geniş göstermek için oldukça mantıklı bir seçim olacaktır. Oda içerisinde tercih edeceğiniz büyük aynalar ile odanıza giren insanlar ferah bir görünüm ile karşılaşacaktır.
 • Duvar ünitesi kullanın: Oturma odanız içersin de şık bir görünüm istiyorsanız televizyonunuz için duvar üniteleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede oturma odanızda tamamlayıcı bir görünüm yaratmış olursunuz.
 • Şık aksesuarlar tercih etmeye özen gösteriniz: Oturma odası rahatlığınızın yanı sıra bazı zamanlar da misafirlerinizi ağırlayacağınız bir alandır. Bu nedenle ortamın şık ve modern gözükmesi de önemli olacaktır. Sizler de oturma odanız için şık aksesuar seçimlerinde bulunmalısınız. Özellikle tercih edebileceğiniz vazo, tablo, saksı gibi aksesuarlar bu konuda size yardımcı olacaktır.
 • Duvarlarınızda renklendirmeler tercih edebilirsiniz: Oturma odanızı dekore ederken duvarların canlı olması da gerekmektedir. Oturma odanızı geniş gösterebilecek açık renk tonları sayesinde odanızın canlanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda duvarlarda renkli tonlardan tercih etmek de evin enerjisini yükseltecektir.
 • Perde seçimlerinizi doğru yapmalısınız: Oturma odanızın ışık alması gerekmektedir. Bu nedenle karanlık bir ortam oluşturmamak için kalın perdeler tercih etmemelisiniz. Bu sayede gün ışığını içeri en iyi şekilde alarak oturma odanızda canlılığı yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda ince ve zarif perdeler odanızı şık gösterecektir.
Önerilen İçerik :   Mutfak Dekorasyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Oturma Odasında Kitaplık Nerede Olmalı?

Oturma odanızda kitaplık bulunmasını istiyorsanız şık bir kitap okuma alanı yaratmaya ne dersiniz? Bunu sağlamak için genellikle tekli koltuğunuzun bulunduğu köşeye kitaplığınızı yerleştirebilirsiniz. Bu sayede sade bir görünüm elde ederek kitaplığınızın bulunduğu alanın huzur dolu olmasını sağlayabilirsiniz. Bu alan aynı zamanda tekli koltuğunuz sayesinde sizin için uygun olan bir okuma alanını da oluşturmuş olacaktır. Kitaplığınızın bulunduğu alanı mini sehpa, saksı bitkileri ile zenginleştirerek o ortama farklı bir atmosfer katabileceğinizi de unutmayınız. Duvarın büyük bir bölümünü kaplayacak olan kitaplık seçiminizle oturma odanızda keyifli bir alan oluşturmak size kalmıştır.

Oturma Odası Ne Renk Olmalı?

Oturma odalarında renk seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlardan en önemlisi renk seçiminizin mobilyalarla uyumlu olmasıdır. Genellikle oturma odalarında kahverengi, bej gibi toprak tonları tercih edilmektedir. Fakat sizler daha canlı bir ortam oluşturmak istiyorsanız kırmızı, sarı, turuncu, yeşil gibi tonlar kullanabilirsiniz. Bu sayede odanıza pozitif bir hava katmanız da mümkün olacaktır. Aynı zamanda oturma odanızda bulunacak olan mobilyalar ve aksesuarlar için de canlı renkleri tercih etmeniz sayesinde standart bir görünümden kaçınarak eşsiz bir ortam oluşturmanız mümkün olacaktır.

Ayrıca daha detaylı incelemek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz;

https://www.medusahome.com.tr/oturma-odasi

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir