Yemek Odası Tasarımı Fikirleri|Resimli

Yemek odası özellikle son dönemlerde pek çok kişinin evinde bölüm ayırdığı yerlerden birisi haline gelmeye başladı. Evin büyüklüğüne ve evde yaşayacak olan kişilerin zevklerine göre evin her bölümünde olduğu gibi yemek odasında da çeşitli şekillerde tasarımlar bulunur. Özellikle küçük olan odalarda yemek odası tasarımı yapılırken en ufak alanlar bile değerlendirilecek şekilde tasarlanır. Büyük evlerde ise odanın ferah ve şık durması için çok fazla eşya yığını oluşturmadan sade ve şık bir görünüm kazandırılmaya çalışılır.  

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Yemek Odası Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Yemek odası tasarımı yaparken en çok dikkat edilmesi gereken nokta kullanılacak olan oda ve büyüklüğüdür. Odanın şekline ve büyüklüğüne göre masa seçimi ve diğer eşyaların seçimi yapılmalı ve alanı en uygun şekilde değerlendirerek tasarımlar yapılmalıdır. Hem şık hem de ferah bir yemek odası isteyen kişiler için daha çok açık tonların tercih edildiği odalar tasarlanır. Aynı zamanda duvar rengi, zemin rengi ve mobilyaların renkleri de birbirleri ile uyum içerisinde bulunarak bir bütünlük sağlamalıdır. Bu nedenle yemek odası tasarımı yapılırken tüm bunlara dikkat edilmelidir. 

Yemek odası tasarımı
Yemek odası tasarımı
Yemek odası tasarımı
Yemek odası tasarımı

Yemek odası tasarımı yaparken odanın ölçüleri mutlaka alınarak eşya seçimi yapılmalıdır. Aynı zamanda küçük süs eşyaları ile de odanın canlı bir görünüm kazanması sağlanır. Yemek odası genellikle salonda diğer eşyaların yanında kullanılırken bazen de ayrı bir oda olarak kullanılabilir. Bu gibi durumlarda küçük olan odaların bile ferah ve şık görünüm kazanması sağlanabilir. 

Yemek Odası Tasarımı Önerileri 2021

Genellikle küçük olan odalarda ayna kullanımı tercih edilmelidir. Bu sayede oda hem daha refah hem de daha geniş bir görünüm kazanır. Aynı zamanda aynanın katmış olduğu şıklık odayı daha da güzelleştirir. Ancak yemek odasında kullanılan eşyalar az ve sade olmalıdır. Çok kalabalık olan yemek odaları kasvetli ve bunaltan bir oda haline dönüşmesine neden olur. Genellikle yemek odalarında halı kullanımı yaygın olmayacağı için halı tavsiye etmiyoruz.  

Önerilen İçerik :   Ev Nasıl Dekore Edilir?(Harika Öneriler)

Yemek Odası Dekor Ürünleri  Nelerdir?

Yemek odası tasarımı yaparken odaya hoş ve şık bit görünüm kazandırmak isteyen kişiler için ilk öneri ayna kullanımdır. Bu sayede hem geniş hem de ferah bir oda haline gelebilir. Ayrıca sade ve şık biblolar, süsler, vazolar, çiçekler de odanın havasını değiştirerek güzel bir ambiyans yaratabilirler. Yemek masasını geniş odalarda tam ortaya yerleştirmek odanın daha kullanışlı olmasına yardımcı olur. Cam kenarında kullanılan masalar ise günlük hayatta çok daha canlı ve enerjik bir ortam yaratır. Aynı zamanda yemek odası takımı alan kişiler mutlaka tabak, bardak, çatal bıçak seti gibi eşyaların kolaylıkla yerleştirilebileceği dolaplara da sahip olmalılar. Yemek odası tasarlarken konfordan da ödün vermeyin. Tüm eşyalar yemek masasına yakın olmalı. Ağır sandalyeler tercih etmemeli kolay taşınır eşyalar almalısınız. Duvarlarda renk katmak için tablolar veya aile fotoğrafları da tercih edebilirsiniz. 

Duvar renkleri ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı Dekorasyonda Renk Seçimi ve Odalara Göre Renk Analizi yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Yemek odası tasarımı
Yemek odası tasarımı

Yemek odası tasarımı için sizlerin fikirlerini de merak ediyorum. Yorumlarda önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Heyecanla yorumlarını bekliyorum.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir