Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?Ve Temizliği Hangi Sıklıkla Yapmanız Gerekir? Bilginize: Bulaşık makineniz temiz değilse, bulaşıklarınız da temiz olmaz.

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir

Teorik olarak, sizin bulaşık olmalı sürekli kendini temizleme – ama ne yazık ki, değil mi Zamanla bulaşık makinesinin filtresinde ve iç duvarlarında yiyecek parçaları, yağ, çözünmemiş deterjan ve su mineralleri birikir. Hoş olmayan bir koku ve görünümün yanı sıra, bu pislik aslında cam eşyalarınız, yemek takımlarınız ve sofra takımlarınız üzerinde lekeler ve film bırakabilir. Kısacası bu , bulaşık makinenizi doğru temizlemezseniz, cihazınız işini tam olarak yapamayacak demektir. Ayrıca, yiyecek ve kir birikmesine izin verirseniz, bulaşık makinesinin filtresine ve pompasına ciddi şekilde zarar verebilir ve sonuçta maliyetli onarımlara neden olabilir.

sizin temizlemek için en etkili yol bulmak için araştırma yaptık bulaşık farklı test ile birlikte bulaşık makinesi deterjan ve temizlik maddeleri . Bu arada, bulaşık makinenizi temiz ve kokusuz tutmak için en iyi hileleri keşfettik.

Çoğu şeyde olduğu gibi, önleme tedaviden daha iyidir. Kaliteli bir bulaşık makinesi deterjanı ve parlatıcı kullanmak, bulaşık makinenizin içinde oluşabilecek hoş olmayan lekelerin azaltılmasına çok yardımcı olur. Ayrıca, suyun sert olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, tüm ev tipi su yumuşatıcı kullanmak veya bulaşık makinenizin su yumuşatma sistemine rejenerasyon tuzu eklemek, cam eşyalarınızda lekelenmeyi önlemeye yardımcı olur ve bulaşık makinenizde mineral birikmesini önler. Bir döngünün sonunda kapıyı açık bırakmak, küf veya küf oluşumunu önlemeye ve bu eski kokuyu önlemeye yardımcı olabilir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Bulaşık makinenizi ne sıklıkla temizlemelisiniz?

Sorununuza bağlı olarak, günlükten haftalık veya aylık olarak herhangi bir yerde bazı bakım öğeleri yapıyor olmalısınız. Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? Hızlı kılavuz,

 

 • Günlük : Yiyecek parçalarını çıkarın
 • Haftalık : Bulaşık makinesi kapağını, contayı silin ve filtreyi temizleyin
 • Aylık : İç kısmı derinlemesine temizleyin
 • Gerektiğinde : Dış temizlik ve cilalama
Önerilen İçerik :   İkinci El Beyaz Eşya

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinenizi çamaşır suyu ile temizleyebilir misiniz?

Hayır, özellikle bulaşık makinesinin içi paslanmaz çelikse veya parçalar paslanmaz çelikse ağartıcı önerilmez. Ve sirke ile çamaşır suyu kullanmayın – ikisinin kombinasyonu potansiyel olarak ölümcül klor gazı oluşturabilir.

Bulaşık makinenizi günlük, haftalık ve aylık olarak nasıl temizlersiniz? Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Contayı, filtreyi, kapıyı temizlemek veya kokuları uzak tutmak için günlük bakım yapmak isteyip istemediğinize bakılmaksızın, bulaşık makinesini doğru şekilde nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için adım adım ayrıntılı kılavuzunuz:

İlk olarak yiyecek parçalarını çıkarın.

bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Çoğu koku sorununun kökü, genellikle bulaşık makinenizi ikinci bir çöp imhasına dönüştüren yemek artıklarıdır. Her bulaşık yıkama döngüsünden sonra kalan yiyecek parçalarını temizleme alışkanlığı edinin. Kuyuya düşmüş olabilecek yiyecek artıklarını aramak için alt rafı dışarı çekin ve kokuları ve ileride birikmelerini önlemek için bir kağıt havluyla çıkarın .

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? İpucu: Bulaşıkları önceden yıkamanızı önermiyoruz, ancak istenmeyen kokuları önlemek için bulaşık makinesine yüklemeden önce tabaklardaki, çatal bıçak takımlarındaki, kaselerdeki ve diğer eşyalardaki fazla yiyecekleri silin. Ayrıca etiketleri kontrol edin (belki yeniden kullandığınız kavanozlarda veya yeni ürünlerin üzerlerinde barkod etiketleri varsa) ve ürünü bulaşık makinesine koymadan önce bunları tamamen çıkarın.

Kapı ve conta kirini silin.
bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Kapının içini temizlemek için:

 • Kapının iç yüzeyine, kapı kenarlarına, tutamağına veya bulaşık makinesi kontrollerine sıçramış veya yerleşmiş olabilecek kalıntıları ve lekeleri nemli bir mikrofiber bez veya süngerle silin .

İpucu: Dokunma Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?  tik ekranlara veya özel yüzeylere zarar vermemek için sünger veya bez üzerinde temizlik ürünü kullanmayın.

Bulaşık makinesi contasını temizlemek için:

 • Eski bir yumuşak diş fırçası kullanarak lastik contadaki yapışkan pislikleri nazikçe ovalayın .
 • Nemli bir bez veya kağıt havlu ile silerek temizleyin .
Önerilen İçerik :   İkea Saklama Ünitesi Kullananlar 2021

GH Laboratuvar İpucu: Bulaşık makinenizin içi paslanmaz çelikse veya paslanmaz çelik parçalar varsa, çamaşır suyu bazlı temizleyici kullanmaktan kaçının. Küf veya küfü gidermek için hidrojen peroksit kullanmadan önce kullanım kılavuzunuzu kontrol edin.

Bulaşık makinesi filtresini çıkarın ve durulayın.
bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Çok basit: Filtre temiz değilse, başka hiçbir şey olmayacaktır. Filtre, alt püskürtme kolunun altında bulunur – buna ulaşmak için alt rafı çıkarmanız gerekir. Nasıl çıkaracağınızdan emin değilseniz, ayrıntılar için kullanıcı el kitabına veya üreticinin web sitesine bakın. Gelecekteki yüklerde sinir bozucu noktaları ortadan kaldırmak için:

 • Filtrenin kilidini açıp çıkarın ve akan sıcak su altında durulayın.
 • Yumuşak bir diş fırçası kullanarak , yarıklara sıkışmış yağ veya parçacıkları temizlemek için ağ elek ve plastik çerçeveyi ovun. Ardından, temiz durulayın.
 • Filtreyi yerine kilitleyin .

İpucu: Makinenize ciddi hasar verebileceğinden ve muhtemelen garantiyi geçersiz kılabileceğinizden, bulaşık makinenizi filtre yerine tam olarak oturmadan çalıştırmayın.

Bulaşık makinenizi her ay tabletlerle derinlemesine temizleyin…

Aylık olarak, sıkışan parçacıkları, mineral birikimini ve deterjan kalıntılarını çıkarmak için aşağı inip kirlenmek önemlidir.

GH Laboratuvar İpucu: Bazıları bulaşık ve deterjanla aynı döngüde çalışamayacağından, temizleme tabletlerini kullanmadan önce talimatları okuduğunuzdan emin olun.

…Ya da bulaşık makinenizi sirke ile derinlemesine temizleyin.
bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Kalıntı ve birikme ile mücadele etmek için kendin yap yolunu seçerseniz, boş bir bulaşık makinesinde sirke ile gidin.

 • Sirkeyle temizlemek için, bir fincan damıtılmış beyaz sirke ile dolu bulaşık makinesinde yıkanabilir bir kaseyi üst rafa yerleştirin ve deterjan veya bulaşık olmadan normal (sıcak) bir döngü çalıştırın.
 • Ekstra ferahlık için bulaşık makinenizi sirke ve kabartma tozu ile temizlemek için sirke döngüsünü çalıştırdıktan sonra, boş bulaşık makinenizin altına bir fincan kabartma tozu serpin ve kısa bir sıcak döngü çalıştırın.
Önerilen İçerik :   En Etkileyici Kadın Parfümleri

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? İpucu: Sirke bir asittir ve zamanla bulaşık makinenize, özellikle lastik contalara ve hortumlara zarar verebilir.

Bulaşık makinenizin dışını gerektiği gibi temizleyin ve parlatın.

bulaşık makinesi nasıl temizlenir
Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Parmak izleri, herhangi bir yüzeyin donuk ve kirli görünmesini sağlar, ancak paslanmaz çelik cihazlarda gerçekten – kötü bir şekilde – göze çarparlar. Bu nedenle , bulaşık makinenizin kapağını parlatmak için  bir paslanmaz çelik temizleyici kullanmanızı öneririz . Sadece iz bırakmayan bir parlaklık bırakmakla kalmazlar, aynı zamanda gelecekteki kir ve lekeleri itmeye yardımcı olacak bileşenler içerirler.

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?  İpucu: Bulaşık makinenizin dışını çizebilecek ve bozabilecek aşındırıcı temizleyicilerden veya pedlerden uzak durun. Bulaşık makinesi tahliye sifonunu temizleyin.

bulaşık makinesi nasıl temizlenir
Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Döngü sona erdikten sonra bulaşık makinenizin altında su birikirse, alt ortadaki tahliye sifonunu yiyecek parçaları veya yabancı cisimler tıkayabilir. Bulaşık makinenizin mutfak lavabonuzun giderini paylaştığını ve çoğu zaman bunu çöp atma işlemiyle de paylaştığını unutmayın – bunlardan herhangi biri düzgün şekilde tahliye olmuyorsa, önce lavabo giderinin engelini kaldırın. Boşaltmayan yalnızca bulaşık makinesiyse:

 • Bulaşık makinesini kapatın . Bulaşık makinesindeki tüm eşyaları çıkarın ve alt rafı çıkarın.
 • Küçük bir kap veya emici bir havlu kullanarak bulaşık makinesinin altında biriken suyu çıkarın.
 • Daha fazla tutuş sağlamak için yumuşak bir bez kullanarak tahliye sifonundan görünen yiyecek parçalarını veya yabancı nesneleri çıkarın.
 • Bulaşık makinesi hala düzgün şekilde tahliye olmuyorsa ve kullanım kılavuzunuzda başka talimat yoksa, yardım için profesyonel bir tesisat servisini aramanın zamanı gelmiş olabilir.
 • Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir