Çay Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Çay, dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecektir. Çayın tadı, çay yapraklarının nerede hasat edildiğine ve nasıl yetiştirilip işlendiğine göre değişir. Siyah çay dünya çapında en popüler çaydır ve onu yeşil, oolong ve beyaz çay izlemektedir.

Bir dizi bilimsel araştırmacı, çayın içerdiği olası sağlık yararlarını araştırmaktadır. Ve şimdi, çay içmenin kanser, obezite ve dehidratasyon dahil olmak üzere bazı çok ciddi durumları gerçekten önleyebileceğini gösteren artan sayıda kanıt var gibi görünüyor. Çalışmalar, günde üç veya daha fazla çay içmenin, aynı miktarda su içmekten daha iyi olabileceğini, çayın içerdiği antioksidanların vücudun sağlığını artırırken aynı zamanda onu yeniden sulandırdığını öne sürdü.

cay-makinasi
cay-makinasi

Çay Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

 • İyi çay demlemek için su, çay ve çay takımı veya çay makinesi gerekmektedir. Çayı demlediğimiz materyalin deterjan ile yıkanmaması iyi çay demlemenin püf noktalarından bir tanesidir. Lezzetli çay demlemek için kullanılan demlik porselen, cam veya topraktan yapılma olmalıdır.
 • Çayı saklama yöntemleri de çayın dem kalitesini artırmaktadır. Cam bir kavanozda nemli ve sıcak ortamlardan uzakta çayın saklanması uygundur. Uzun zaman geçmeden çayı taze olarak kullanmak çayın berraklığı üzerinde etkisi vardır.
 • En iyi çay demleme teknikleri için çay suyunun asla bekletilmemiş olması önemlidir. Mineral açısından zengin sular ile demlenen çayın berraklığı, kokusu ve rengi mükemmel olmaktadır.
 • Çay suyunun 10 saniye gibi kısa bir sürede kaynatmanız yeterli olacaktır. Kaynayıp soğuyan suyla çay demlemeyin, çaya acı ve bulanık bir görünüm vermektedir.
 • Demliği öncesinden ısıtmak çayın ısı ile oluşan renk verme reaksiyonunu tamamlamaktadır.
 • Çay demleme ölçüsü her çay çeşide göre farklılık gösterse de genellikle 100 mililitre su için yaklaşık 2 gramdır.
 • Siyah çay demleme süresi yaklaşık 5 dakika olmaktadır. Yeşil çay demleme süresi siyah çaya göre daha düşüktür. Yeşil çay demleme süresi arttıkça içerisinde bulunan kafein miktarı da artacaktır. Kafeinsiz olarak tüketmek istiyorsanız 1ile 2 dakika beklemeniz yeterlidir.
 • Hızlı çay demlemek için çay demleme bardakları ve elektrikli mutfak aletleri kullanabilirsiniz. Özel olarak tasarlanan elektrikli mutfak aletleri daha kolay bir hale getirmektedir.
Önerilen İçerik :   En kullanışlı mobilya tekerleği

İyi Çay Makinasi Nereden Alınır?

İyi bir çay makinesi arıyorsanız Akrep.com sizlere yardımcı olabilir. “Aklını sev, cebini koru” sloganı ile müşterilerin karşısına çıkan Akrep.com uygun fiyatlara her türlü kırtasiye malzemeleri, makyaj ürünleri, otomotiv aksesuarları yer almaktadır.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir