Dresuar Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dresuar Nedir ve Nasıl Kullanılır sorusunun cevaplarına bakmadan önce kelimenin kökenine bakmakta fayda var. Günlük hayatımızda çok sık duymadığımız mobilya isimlerinden biri olan dresuar kelimesi dilimize Fransızca’dan geçmiştir. Dresuar adı verilen mobilya ise, evlerin genellikle girişine isim verdiğimiz antre alanlarında kullanılan ve genellikle düz ayaklı olan ve çok işlevli bir sehpaya benzeyen mobilya türüdür.

Dresuar Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Dresuar antrede mi kullanılır?

Dresuar çeşitlerinin en çok kullanım alanı antreler olmakla birlikte, birçok yerde işlevselliği ve tasarımı ile kullanıma en uygun mobilya türüdür. Standartlara sadık kalınarak üretilen modellerde eni dar, genişliği ise uzun bir mobilya çeşididir. Dresuarlar, genelde evden çıkmadan önce son kez kontrol edilmek istenen eşyaları barındırırlar. Anahtarlar, cep telefonları veya sabit telefonlar, gazeteler, hatta cüzdanınız ve çantanız gibi kişisel eşyalarınızı da üzerine koyabileceğiniz, çok işlevli mobilyalar olarak tasarlanmışlardır. Dresuar Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dresuar Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Dresuar Nedir ve Nasıl Kullanılır

Dresuarları antreler dışında yatak odalarında, mutfaklarda, yemek odalarında ve salonlarda da görmek mümkündür. Bulunduğu mekandaki eşyaların kaybolmasını önleyen, kendisine emanet edilen eşyaları ise derleyen ve toplayan bir yardımcı aksesuar olduğunu söyleyebiliriz.

Her Evde Bir Dresuar| Dresuar Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Tarihte kullanılmaya başlandığı zaman boyunca kazandığı birçok işlevle halen tercih edilen bu mobilyalar, yaşam alanınıza göre özenle seçilerek alındığında gerçekten oldukça şık görünür. Salon, yemek odası gibi yerlerde kullanılmak üzere tercih edilen dresuarlar genelde çekmeceli olurlar. Yemek takımlarınızı veya kristal bardaklarınızı tozdan korunması için konuldukları bu çekmecelerde bulabilirsiniz.

Yatak odalarında ise dresuarlar biraz daha gösterişli bir tasarıma sahip olabilirler. Ayna ile beraber kullanıldıklarında odanızı geniş gösteren ve yaşam alanınızın işlevselliğini artıran dresuarlar, yatak odalarında makyaj masası olarak da kullanılabilirler. Tamamen kişisel yaratıcılığınıza ve zevkinize göre dresuar çeşitlerini, makyaj masasından ayrı bir mobilya şeklinde de kullanabilirsiniz. İçine en sık okuduğunuz kitaplarınızı, kaybetmek istemediğiniz takılarınızı ya da ortalıkta bulunmamasını tercih edeceğiniz aletleri, tablet, not defteri gibi gereçlerinizi de koyabilirsiniz. Yatak odalarında, mutfaklarda, yemek alanında ve salonda kullanılan dresuar türleri oldukça kullanışlı ve gösterişli oldukları için günümüzde bile halen tercih edilmektedirler. Neredeyse evin her alanında kullanabilme imkanını sunan bu mobilya evinizle ilgili yer ihtiyaçlarınıza cevap olabilir niteliktedir. İşlevselliği ve hoş tasarımlarıyla, yaşam alanınızda dekorasyon anlamında çağ atlatacak seviyede, çeşitleri olduğunu unutmayın.

Dresuar Nedir ve Nasıl Kullanılır
Dresuar Nedir ve Nasıl Kullanılır

Dresuar Seçerken Dikkat Edin

Dresuar mobilyalar, ortada duran can sıkıcı eşyaları derleyip toparlamak için birebir olan yardımcılardır. Bu sebeple, sizin yaşam alanınız için en doğru dresuar modelini seçerken genellikle uzun bacakları olan modellere yönelmeniz daha faydalı olacaktır. Bu modellerde üretilen dresuarlar genellikle çok daha kullanışlı olmaktadır. Çünkü çalışma yüzeyine ulaşılması oldukça kolay olmakla birlikte, aynı zamanda yerden çocuklarınızın ya da evcil hayvanlarınızın kolaylıkla erişemeyecekleri bir yükseklikte olması evin düzenini sağlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca genellikle çekmeceli olmasına rağmen çekmecelerin kullanışlı olabilmelerine özen gösteriniz.

Dresuar Nedir ve Nasıl Kullanılır
Dresuar Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Evinizin Tasarımına Uygun Dresuar Seçimi isimli yazımızda da Dresuar Nedir ve Nasıl Kullanılır? yazımızda olduğu gibi faydalı içerikler bulabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Evinizin Tasarımına Uygun Dresuar Modelleri

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir