Duvar Çıtası Nasıl Uygulanır?

Evinizde küçük bir çocuğunuz varsa, köpük yerine, duvar çıtası uygulaması daha iyi bir yöntemdir. Ahşap çıtaların kesimleri daha zor olmasına rağmen, darbelere dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür.

Ahşap duvar çıtaları satın alırken, köşe kesim aparatını da satın almanız gerekir. Köşe birleşim yerleri çok önemlidir. Ahşap çıtaların birleşim yerlerinde kalan boşluklar kötü bir görünüm verebilir. Köşe kesim aparatı sayesinde ahşap çıtaların birleşim yerlerini düzgün bir şekilde kesebilirsiniz. Hırdavatçılardan ve yapı marketlerinden “köşe kesim aparatı” ya da “açılı kesim aparatı” adı ile satın alabilirsiniz. Köşe kesimlerinde oluşan hatalar nedeniyle, boşluk oluşursa, su bazlı tamir macunlarıyla doldurabilirsiniz. Uygulanan yer kuruduktan sonra macunun üzerini hafifçe zımpara yaparak, boyayabilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Duvar Kağıdı Üzerine Çıta Uygulaması

Duvar kağıtlarının üzerine çıta uygulaması, dekoratif bakımından en riskli uygulamalardan bir tanesidir. Duvar çıtasının duvar kağıdının desenlerine uydurabilmek can sıkıcı olabilir. Ayrıca, çıtayı sökme sırasında duvar kağıdı zarar görebilir. Duvar kağıtları için en uygun renk beyazdır. Beyaz, neredeyse her renge uyum sağlamaktadır. Ayrıca, beyaz duvar çıtası kağıda uymazsa, daha sonra boyanabilir. Duvar kağıdınızın içerisindeki renklerden biri ile çıtanızı boyayabilirsiniz.

Duvar-Citasi-Nasil-Uygulanir
Duvar-Citasi-Nasil-Uygulanir

Duvar Çıtası Nasıl Yapıştırılır?

Bildiğiniz gibi duvar çıtası en çok ahşap ve strafor olarak satılmaktadır. Bu duvar çıtalarını boyasız ya da boyalı duvara yapıştırabilmek için pek çok yapıştırıcı seçeneği bulunmaktadır. Fakat, ne yazık ki bir çoğu geç yapışmaktadır. Sadece, ahşap duvar çıtaları için hızlı sprey yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Şimdi, daha detaylı bir şekilde duvar çıtası neyle yapıştırılır, anlatalım.

Duvar Çıtası Neyle Yapıştırılır?

Duvar çıtası neyle yapıştırılır, poliüretan çıta nasıl yapıştırılır? Duvar çıtası yapıştırırken, en doğru yapıştırıcıyı seçmeniz için, ahşap ve polüretan çıtalar için yapıştırıcıları aşağıda ayrı bir şekilde açıklanmıştır. Duvar çıtasını yapıştırabilmek için, aşağıda bulunan yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.

  • Montaj yapıştırıcısı. (Strafor ve ahşap çıtaları yapıştırır, strafor için solventsiz olanı tercih ediniz.)
  • Montaj mastikleri. (Strafor ve ahşap çıtaları yapıştırmaktadır.)
  • Standart silikon, (Strafor ve ahşap çıtaları yapıştırmaktadır.)
  • Hızlı sprey yapıştırıcı. (Sadece ahşap çıtaları yapıştırabilmek için.)
  • Strafor Yapıştırıcısı. (Sadece strafor (köpük) çıtaları yapıştırabilmek için.)
Önerilen İçerik :   En trend Chester koltuk modelleri

Yukarıdaki bulunan yapıştırıcıları (hızlı sprey yapıştırıcı dışında) duvar çıtasının arkasına sürün ve duvara yapıştırın. Üzerini kağıt bantla birkaç yerinden, yapıştırıcı kuruyana kadar, geçici olarak bantlayınız. Ertesi gün kağıt bantı çıkarınız.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir