Koltuk Kaplatırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Koltuk Kaplatırken Nelere Dikkat Edilmeli? Acaba eskimiş koltuklarımızın yerine yenisini mi alsak, yoksa kaplamasını mı değiştirsek tarzındaki sorular, daima bütçe konusunda fayda sağlamak için insanların düşüncelerinde yer etmiştir.

Eskimiş koltuklarınızı bir kenara bırakıp, yenisini satın almak yerine kendi tarzınıza ve dekorasyonunuza uygun kumaşlarla koltuklarınızı kaplatmak oldukça mantıklı bir harekettir. Ama bu hamle bazen, yeni koltuk alınası fiyatlara dahi çıkabiliyor kullanıcılara. Bu yüzden koltuk döşemelerinizi değiştirmeye karar verdiğinizde, öncelikle birkaç koltuk döşeme atölyesiyle görüşmeli ve fiyat araştırması yapmalısınız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Sadece Eskidi Diye Değil

50
Koltuk Kaplatırken Nelere Dikkat Edilmeli? 11

Ayrıca mağazalardaki ürün çeşitleri, döşeme kumaş desenleri ya da renkleri size sınırlandırmalar getirebilir ve az sayıda seçenek sunabilir. Oysaki koltuklarınızı kaplatacağınız zaman sayısız kumaş ve renk alternatiflerinin çokluğu ile karşılaşırsınız. Böylelikle ofis ya da yaşam alanınızın dekorasyonlarına daha uygun ve öncekinden daha güzel koltuklara sahip olabilirsiniz.

Koltuk Kaplatırken Bunlara Dikkat!

Koltuk Kaplatırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Koltuk Kaplatırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle mobilya imalatı yapabilecek kaliteli donanıma sahip atölyeler ve ürünlerde markaları tercih ettiğinizde pişmanlık yaşamazsınız. Koltuk kumaşları yenilenirken eski koltuklarınızın tamamen sökülür. Aksi durumda yeni kaplanan koltukların altında kaplama kalırsa, toplanma-buruşma gibi kötü görünümler oluşabilir. En önemlisi de iskelet yerleridir. Kumaş kaplama yapılırken koltukların eskiyen süngerlerinin de mutlaka değiştirilmesi gerekir. Yıllarca kullanılmış eski süngerler, aşınmış, yıpranmış çökmüş hatta çürümüştür. Sünger seçiminde kalite çok önemlidir. Bu durum yenilenecek olan koltukların konfor ve rahatlığını belirleyici bir nedendir.

Sünger seçimini kendiniz yapmanızda fayda var. Atölye ya da firma konfor ve kaliteden kaçarak işinizi ucuza çekmeye çalışabilir. Bu konuda gri süngerler birinci kalitededir. İkinci kalitede ise orta sertlikte olan sarı süngerler yer alır. Beyaz süngerler ise en ucuz ürünlerdir. Eğer kaliteli bir ürün olmasını istiyorsanız 1. kalitedeki gri süngerlerle kaplatmanızı öneririz. Koltuklarınızın hem konforlu, hem uzun ömürlü hem de olmasını istiyorsanız,  süngerleri de koruması açısından, ekstradan elyaflar sardırılmasını isteyebilirsiniz. Koltukların kol taraflarında bulunan kısımlarında yıpranma çok fazla olmadığından bu bölümleri elyaf sardırmayabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Bantla Duvar Boyama Nasıl Yapılır?

Geldik Kumaş Seçimine

Koltuk Kaplatırken Nelere Dikkat Edilmeli? Noktasında koltuklarınıza kumaş seçimi yaparken, görünümün dışında mutlaka kalitesi yüksek kumaşları tercih etmenizde fayda vardır. Örneğin bu konuda sık dokumalı kumaşlar uzun ömürlü sınıfta yer alır. Örneğin sık dokunmuş yünlü kumaşlar, keten, kadife ya da sık dokunmuş tay tüyü kumaşlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca, suni veya sentetik kumaşlar sık dokumalı kumaşlar kadar uzun ömürlü ve kaliteli değildir. Bu ürünler aşınmaya, silinmeye karşı güçsüz,  zor temizlenen ve neme dayanıklı olmayan ürünlerdendir. Mevsimsel koşullarınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Örneğin deri ya da yünlü kumaşlar sıcak coğrafyalar için önerilmezler. Bunların yerine antibakteriyel, nano teknolojili, kolay silinebilen ve kir tutmayan özelliklerdeki kumaşlar her zaman sizi daha memnun edecektir. Tüm bu belirmiş olduğumuz bilgilerle sizlerde güvenle koltuklarınızı kaplayabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir