10 Adımda Doğru Mobilya Düzeni

Boş bir sayfa veya tuval gibi boş bir oda da bir fırsat veya bir meydan okuma olabilir. Doldurmanın pek çok yolu varken, nereden başlayacağınızı nasıl bileceksiniz? Mobilya düzenlemenin bazı temel kurallarını belirledik ve 10 adımda doğru mobilya düzeni nasıl uygulanır sizler için kaleme aldık. Bir şeyleri nereye koyacağınızı, bir şeyleri nereye koymayacağınızı ve yaptığınız seçimlere nasıl öncelik vereceğinizi belirlemeniz ev dekorasyonu yaparken kolaylık sağlar.

Doğru Mobilya Düzeni

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

1. Odanın Nasıl İşleyeceğini Düşünün

Odanın nasıl kullanıldığını ve kaç kişinin kullanacağını düşünün. Bu, ihtiyaç duyacağınız mobilya türünü ve gereken koltuk miktarını belirleyecektir.

Doğru Mobilya Düzeni Nasıl Oluşturulur?

2. Bir Odak Noktası Belirleyin

Odanın odak noktasını olan şömine, manzara, televizyon gibi alanları belirleyin ve mobilyayı buna göre yönlendirin. Odada televizyon izlemeyi planlıyorsanız, ünite ile oturma yeri arasındaki ideal mesafe ekran boyutunun üç katıdır. Bu unsura göre düzenleyebilirsiniz.

Doğru Mobilya Düzeni Tv Ünitesi Yerleşimi

3. Öncelikli Parçalarla Başlayın

Oturma odasındaki kanepe veya yatak odasındaki yatak gibi boyutları büyük mobilya parçalarını önce yerleştirin. Genellikle mobilyalar odanın odak noktasına bakmalıdır. Sohbeti kolaylaştırmak için sandalyeler birbirinden çok fazla uzak olmamalıdır. Odanız özellikle küçük değilse, tüm mobilyaları duvarlara dayamaktan kaçının.

Doğru Mobilya Düzeni ile Oturma Odası Dekorasyonu

4. Simetriyi Düşünün

Simetrik düzenlemeler en iyi, resmi odalar için işe yarar. Bir odanın içinde daha rahat hissetmek için asimetrik düzenlemeler yapabilirsiniz.

Asimetrik Ev Dekorsayonu

5. Bir Trafik Akışı Oluşturun

Odadaki sirkülasyonu tasarlayın. Bu sirkülasyonu herhangi bir büyük mobilya parçasıyla engellemeyin. Ana trafik yolları için iki kişinin çarpışmayacağı veya küçük alanlar için minimum bir kişinin rahatlıkla geçebileceği kadar alanlar oluşturun.

Ferah Ev Dekorasyon Tasarımları

6. Çeşitliliği Hedefleyin

Yaşam alanlarınızdaki mobilya parçalarının boyutlarını değiştirebilirsiniz, böylece alanda gözleriniz aşağıya ve yukarıya hareket eder. Görsel dengeyi sağlamış olursunuz. Örnek olarak büyük veya uzun bir nesneyi, odanın benzer yüksekliğinde başka bir parça yerleştirerek dengeleyin. İki uzun parçayı bitişik yerleştirmekten kaçının.

Modern Dekorasyon Örnekleri

7. Kontrast Oluşturun

Kontrast için düz ve eğimli çizgileri birleştirin. Mobilya modern ve doğrusal ise, kontrast için yuvarlak bir masa kullanın. Mobilya kıvrımlıysa, köşeli bir parça halinde karıştırın. Benzer şekilde uzun bacaklı bir sandalyeyi kısa bir yan sehpayla ve ya kısa bir sandalyeyi uzun bacaklı bir masa ile birleştirin.

Dekorasyonda Kontrast Oluşturma

8. Kullanım Kolaylığı Sağlayın

Her koltuğun kolayca erişebileceği bir yere bir masa yerleştirin, benzer ölçekteki parçaları birleştirdiğinizden ve her okuma koltuğunun yanında bir lamba olduğundan emin olun. Yeterli diz mesafesi sağlamak için sehpalar bir kanepeden optimum bir uzaklığa yerleştirilmelidir.

Okuma Alanı Nasıl Oluşturulur?

9. Dolaşıma İzin Verin

Yemek odasında, masanın her bir kenarı yakın duvar veya mobilya parçası arasında en azından geçilebilecek kadar mesafe olduğundan emin olun. Masanın bir tarafındaki sandalyelerin arkasından trafik geçmiyorsa 60 cm yeterli olacaktır.

Yemek Odası Masa Yerleşimi Nasıl Yapılmalıdır?

10. Planınızı Yapın

Sırtınızı rahat bırakın. Herhangi bir mobilyayı taşımadan önce tasarımınızı kağıt üzerinde tasarlayın. Pencerelerin, kapıların, ısı kayıtlarının ve elektrik prizlerinin konumunu not ederek odanın boyutlarını ölçün, ardından mobilyaları temsil etmek için şablonlar kullanarak grafik kağıdı üzerinde bir kat planı çizin. Veya daha da iyisi, alanı çizmek ve çeşitli mobilya konumlandırmayı test etmek için bir dijital oda planlayıcısı uygulamalar kullanın. Daha az iş ve çok daha eğlenceli.

Dekorasyon Hazırlık Süreci

Doğru mobilya düzeni fikirlerimizi 10 madde ile açıklamaya çalıştık, tavsiyelerimizi uygulamanızı ve sonuçlarını bizlere ulaştırmanızı heyecanla bekliyoruz. İşinize çok yarayacağını düşündüğümüz Adım, Adım Modern Ev Dekorasyonu Yolculuğu isimli içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

Önerilen İçerik :   Retro Tarzı Ev Dekorasyonu

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir