Bebek Odası Dekorasyonu İçin İlginç Fikirler

Bebek odası dekorasyonu, sosyal medyanın da etkisiyle günümüzde oldukça merak duyulan alanlardan biri durumunda. Anne babalar ise en değerli varlıkları için daha huzurlu ve güven veren ortamlar yaratmayı hedeflemekte. Hal böyle olunca akıllarda birtakım sorular belirebiliyor.

Bebek odasında dekorasyon; yenidoğan bebek odası için dekorasyon ve 1 yaş üstü biraz büyümüş bebek odası dekorasyonları olarak ikiye ayrılıyor.  Bebeklerin her yaşta bilinç ve algılamaları değişebildiğinden dolayı dekorasyonlar farklılık gösterebiliyor. Örneğin yenidoğan bir bebek ortamdaki ışıklardan rahatsız olabilirken biraz daha büyümüş bebeklerin bu ışıklandırmalar dikkatini çekebiliyor.

Bebek odası için ilginç tasarım fikirleri arayan ebeveynlerin, bu aşamadaki ayrımı iyi anlaması gerekiyor. Söz konusu ayrımı kavradıktan sonra, size ve bebeğinize uygun dekorasyon fikirlerini inceleyebilir, örneklere bakabilirsiniz. Aşağıdaki listede biraz büyümüş bebekler için ilginç dekorasyon fikirlerini detaylıca aktardık. Şimdi gelin, birlikte inceleyelim.

1-    Her Evin Vazgeçilmezi Işıklandırmalarla Fark Yaratın

1-Her Evin Vazgeçilmezi Işıklandırmalarla Fark Yaratın
1- Her Evin Vazgeçilmezi Işıklandırmalarla Fark Yaratın

Artık klasik aydınlatmaların yerini, şık spotlar ve spotla birlikte anlam kazanan asma tavanlar almış durumda. İki dekorasyon fikrinin uyumuyla tavanınızda derinlik hissi yaratan görüntüler oluşturabilirsiniz.

2-    Bebek Odası Dekorasyonu: Duvarları Hareketlendirin

Bebek Odası Dekorasyonu:
Bebek Odası Dekorasyonu:

Yatan pozisyondaki bebeklerin uyurken en son baktığı nesneler duvarlardır. Duvarları farklı stickerlar ya da duvar boyasına uygun ışıklarla daha da hareketlendirebilirsiniz. Sade görünüm ortadan kalkarken, cıvıl cıvıl bir ortam oluşturabilirsiniz.

3-    Sevimlilik ve Farklılık Ön Planda Olsun

Sevimlilik ve Farklılık Ön Planda Olsun
Sevimlilik ve Farklılık Ön Planda Olsun

Bebek odası dekorasyonunda en uygun tema “sevimlilik” olmalıdır. Bu konuda sade görünen köşeleri hareketlendirebilirsiniz. Kapı kenarlarına sevimli çıkartmalar yapıştırabilir, duvardaki kitaplık kenarlarına gerçeklik kazandırabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Erkek Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

4-    Doğa ve İnsan Uyumunu Dekorasyonda Aktarın

image6
Bebek Odası Dekorasyonu İçin İlginç Fikirler 15

Çocuğun ev dışında da bir hayat olduğunu kavrayabilmesi için doğa temalı objeleri kullanın. Bu sayede doğayla ilişkili pek çok kavramı çocuğunuza aktarırken, şık bir tasarımı da yakalamış olursunuz.

Küçük Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük bebek odası nasıl olmalı, nasıl dekore edilmeli sorusu pek çok ebeveynin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Küçük bebek odası dekorasyonunda önceliğiniz bebeğinize mümkün olduğunca alan yaratmaya çalışırken, odanın tüm alanlarını en etkili şekilde kullanmak olmalıdır.

Bu düşünceyi odanın her alanında, eşyalarda, hatta eşyaların içinde bile uygulamanız gerekir. Dekorasyonun önemli aşamalarından mobilyalar ile uygulamalara başlayabilirsiniz. Tercih edeceğiniz mobilyalar yer kaplamayan ve kaba durmayan türden olmalıdır. Ayrıca konumlandırmalara da özen göstermeniz gerekir. Küçük odalarda bebek beşiği ciddi ölçüde yer kaplar. Odanın şekline göre beşiği konumlandırırken, beşiğin güneş görmesine de özen göstermelisiniz.

Küçük odalarda kullanılan renklerin açık olması önemlidir. Kapalı renkler odayı daha da küçük gösterirken, bebek odası dekorasyonu için de uygun olmayabilir. Daha açık ve huzur veren tondaki sade renkleri tercih edebilirsiniz. Mobilyalarınızda farklılık yaratmak isterseniz, halı ve çeşitli masa objelerini canlı renklerden seçebilirsiniz.

Bebek Odası Pratik Çözümler

Bebek Odası Pratik Çözümler
Bebek Odası Pratik Çözümler

Küçük bebek odalarında en büyük sorun alan problemidir. Ayrıca odada yer açmaya çalışırken, şık görünümünde sağlanması gerekir.

  • Alan açmak için bebek odasında çok yer kaplayan oyuncakları ve diğer objeleri kaldırın. Bu sayede bebeğinize alan açılırken, kalabalık görüntü ortadan kalkacaktır.
  • Kullanışlı bebek beşiklerini tercih etmeye çalışın. Küçük bebek odasına uygun daha minimal tasarımda beşikler tercih edebilirsiniz.
  • Birden fazla işlevi olan mobilyalar kullanın. Çekmeceli beşikler, oyuncakları koymak için tekerlekli sandıklar ve şifonyer birleşimli dolaplar karmaşadan kurtulmanıza yardımcı olur.
  • Eşyaları oda şekline göre uygun şekilde konumlandırın. Örneğin dikdörtgen biçimde bir oda kullanıyorsanız, odanın uzunluğunu doğru kullanmaya gayret edin.
  • Tercihleriniz arasında emzirme koltuğu da bulunuyorsa, daha minimal modelleri kullanın. Bunun için koltuktan ziyade şık görünümlü küçük pufları tercih edebilirsiniz. Böylelikle taşınabilir oluşuyla alanı istediğiniz gibi kullanmanızda fayda sağlayacaktır.
Önerilen İçerik :   IKEA Mama Sandalyesi 2022|Hem Güvenli Hem de Konforlu

Bebek Odası Dekorasyonu Kendin Yap

Odada farklılık yaratmak istiyor fakat buna nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken hayal gücünüzü ortaya çıkarmak, ve farklı fikirler ortaya çıkarmak olmalıdır. Kendiniz evde yaptığınız farklı tasarımlarla odaya şık bir hava katabilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyonu Kendin Yap
Bebek Odası Dekorasyonu Kendin Yap

Önce bebek odası dekorasyon objeleri ile başlayabilirsiniz. Doğayla bir uyum arıyorsanız, ormandan topladığınız çam kozalaklarını boyayarak boş olan masa üstü, dolap üstü tarzı yerlere koyabilirsiniz. Evde artık kullanmadığınız çamaşır sepetlerini ister boyayarak, ister renkli kumaşlarla dekor ederek oyuncak sepeti yapabilirsiniz.

Odadaki boş bir alanda değişiklik yapmak isterseniz bir Kızılderili çadırı fena olmayacaktır. Kullanmadığınız bir çarşaf ve 2 adet çubuk kullanarak Kızılderili çadırı yapabilirsiniz. İçerisine oyuncakları koyabileceğiniz gibi küçük yastıklar koyarak daha sevimli ve rahat küçük bir oyun ortamı yaratabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.