Dar Balkon Dekorasyonu İle Yeni Yaşam Alanı

Doğru dekorasyonla en küçük balkon bile güzel bir bahçe olarak gibi görünebilir. Asma sepetleri ve saksılar ile korkulukların ana hatlarını bulanıklaştırabilirken, sarmaşıklar çıplak duvarları gerçek bir canlı tabloya dönüştürebilir. Balkonda yeterli yer yoksa çiçeklerinizi saksılarda da düzenleyebilir, hatta balkonun tamamını birbirinden güzel bitki gruplarıyla çevreleyebilirsiniz. Bu metinde sizin için dar balkon dekorasyonu fikirlerini bir araya getirdik.

Dar balkon dekorasyonu

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Dar Balkon Dekorasyonu Yeşillik Duvarı Oluşturun

Bitkiler, bir balkon alanını canlandırmak ve dekoratif çekiciliğini artırmak için çok önemlidir. Biraz yeşillik, kendinizi doğaya dalmış gibi hissettirmek için uzun bir yol kat eder. Ancak vazolar, küçük bir balkon için yer sıkıntısı oluşturabilir. Bu sebeple çiçeklerinizi duvara veya tavana asabileceğiniz kancalarla çiçeklerin kaplayacağı yerden tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca çiçekleri balkonun dışına doğru asmak ve balkonu sarmaşıklarla süslemek de dar balkonları dekore etmek için mantıklı bir yöntemdir.

Balkonda bir miktar mahremiyet de talep edebilirsiniz. Bir apartman dairesinde veya birbirine sıkı sıkıya bağlı bir konutta yaşıyorsanız, tam bir mahremiyet sağlamak zor görünebilir. Ancak meraklı komşulara veda etmenize ve balkon veya küçük teras için daha fazla kişisel alan talep etmenize yardımcı olacak çeşitli yöntemler vardır. Uzun bitkiler, sarmaşıklar ve çalılar, bunun için oldukça idealdir. Hava koşullarına dayanıklı tekstiller ve kumaş askılar, alanınızı biraz kapatmak ve çok ihtiyaç duyulan gölgeyi eklemek için de mükemmeldir. Metalden bambuya kadar her şeyden yapılmış özel ekranlar bile satın alabilirsiniz veya alanınızın ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak, kendi perde kafenizi oluşturabilir ve onu bitkilerle süsleyebilirsiniz.

Dar Balkon Dekorasyonu Koltuk Seçimine Dikkat Edin

Dar balkon dekore ederken birden fazla işleve sahip koltuklar alarak mekandan kazanabilirsiniz. Küçük bir balkonu büyük boy bir kanepeyle kaplamayarak tüm alanınızı bir anda tüketebilirsiniz. Bu sebeple balkonunuz için koltuk seçerken hem boyutuna hem de işlevselliğine dikkat etmeniz gerekir. Koltuk, hem masaya yaklaştırdığında yemek yerken rahat edebileceğiniz bir sandalye hem de kitap okurken biraz rahatlayabileceğiniz bir kanepe işlevini görmelidir. 

Önerilen İçerik :   Tepe Home Bahçe ve Balkon Ürünleri ile Dekorasyon

Balkon Süslerini Akıllıca Seçin

Süs eşyaları ile balkonlara bir kişilik katmak ve tarzınızı yansıtacak bir ortam oluşturmak kulağa güzel gelir. Ancak bunu, kısıtlı bir alanda yapmak zorunda olduğunuzu da aklınızda bulundurmanız gerekir. Bu sebeple balkonu süslerken öncelikle tavan, taban ve duvarlara aksesuar eklemeyi düşünün. Tipik apartman balkonunun kişiliği olmayan beton bir zemini vardır. Neyse ki, iç içe geçmiş güverte karoları ile sıkıcı bir zemini dilediğinizce düzenleyebilirsiniz. Zemine karoları yerleştirmek çok basittir ve eskilerini çıkarmak da balkona zarar vermez. Hem işlemin kolay olması hem de maliyetinin düşük olması kiracıların bile balkon zeminini sıklıkla yenileyebilmesini sağlar.

Balkonlar genellikle küçüktür ve basit tasarımlıdır. Bu sebeple dar balkon dekorasyonu için alandan maksimum düzeyde yararlanılması sürekli olarak tavsiye edilir. Balkondaki bitkileri yeniden düzenlerseniz, gün içinde güneşli ve gölgeli alanların nerede olduğunu bildiğinizden emin olun. Böylece balkonunuzu rahatça kullanabilirsiniz. Dar Balkon dekorasyonu için daha fazla öneriye ihtiyacım var diyorsanız Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Uygulanmalı? makalemizden de faydalanabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir