Doğal Taş Boyama Nasıl Yapılır?

Dekorasyona önem verenler ve kendilerine hoş bir hobi edinmek isteyenler için doğal taş boyama en iyi alternatifler arasında yer almaktadır. Son zamanlarda doğallığa artan yönelim ev dekorasyonlarında daha fazla kendini göstermeye başlamıştır. Evde geçirilen zamanın artıyor olması ile birlikte çoğu kişi yeni hobiler edinmeye yöneltmiştir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Doğal Taş Boyama Nedir?

Doğal taş boyama, belli büyüklükte ve şekillerdeki taşların boyalarla eşsiz sanat eserine dönüştürülmesine denilmektedir. Yani taşları boyama sanatına verilen isimdir. Pek çok alanda kullanılan taş boyamalar özellikle ev dekorasyonlarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Taş boyama işlemi yaparken kullanılan bazı malzemeler ile dikkate alınması gereken bazı hususlar yer almaktadır. Bu hususlar kusursuz bir çizim için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle bu tarz bir boyama yapacakların bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

image5

İlginizi Çekebilir: Mandaldan Peçetelik Yapımı Resimli Anlatım 

Doğal Taş Boyama İçin Gerekli Malzemeler

  • Akrilik boya,
  • Düz ve pütürsüz taşlar,
  • Fırça,
  • Vernik,
  • Palet,

Doğal taşların boyanması için birçok çeşit boya olmasının yanında akrilik boya bu işlem için daha çok tercih edilmektedir. Akrilik boya taş üzerinde kendini daha çok belli ettiğinden birçok kişinin tercih bu boyadan yana olmaktadır.

Taşın üzerine kusursuz bir çizim yapabilmek ve daha hoş bir görünüm elde etmek açısından taşın herhangi bir pütüre sahip olmaması, düz ve yassı bir yapıya sahip olması gerekmektedir.

Taşın üzerine çizilecek resimler farklı boyutlarla olmaktadır. Tek bir fırça çeşidi ile birden çok resme şekil verilemeyeceği düşünüldüğünde, çizilecek resme uygun bir şekilde birden çok fırça kullanılması doğru bir karar olacaktır.

Doğal Taş Boyama

image2 5

Taş boyama işlemi yapabilmek için gerekli tüm malzemeleri hazırladıktan sonra taşın boyanma aşaması gelmektedir. Doğal taş boyama işlemine başlanmadan önce taşların iyice yıkanıp kurutulması gerekmektedir.

Önerilen İçerik :   Polisan En Çok Tercih Edilen Renkler

Taş boyama işlemine başlarken taşın bir yüzünün astar denilen bir boya ile boyanması gerekmektedir. Bu işlem daha çok koyu renkli taşlar için uygulanmaktadır. Ayrıca görünümün net olması açısından da tercih edilmektedir.

image3

İlginizi Çekebilir: Eski Lastikten Salon Masası Nasıl Yapılır? 

Taşları boyarken taşın önce bir tarafının boyanıp kuruması beklenip, ardından arka tarafının boyanması gerekir. Ön ve arka tarafı boyanan ve tamamen kuruyan taşlar bir alana sabitlenerek çizim esnasında kayma olmaması için iyice oturtulmalıdır.

Taşlara şekil verme esnasında zorlanmamak için taşa verilmek istenen şekil şablon olarak taşa çıkartıldığında boyaması da oldukça kolay olacaktır. Boyama işlemini yaparken fırçanın olabildiğince ince olması gerekir. Bu işlem çizimin daha hoş ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

image4

Boyama işlemi tamamlandıktan sonra taşların kuruması beklenmeli iyice kuruyan taşlar verniklenerek tekrar kurumaya bırakılmalıdır. Taşların iyice kuruduğundan emin olunduktan sonra istenilen alanda kullanılmaya hazır olacaktır.

Doğal taş boyama oldukça zevkli ve eğlenceli işlerden biridir. Her ne kadar taş boyama iyi bir hobi olsa da, birçok kişi taşlara şekil vererek bu işlemi ek bir gelir kaynağı haline getirmiş durumdadır.

 

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir