Ev Dekorasyonunda Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Ev dekorasyonunda halı seçimi oldukça önemli konuların başında yer alır. Ev dekorasyonu söz konusu olduğunda çoğu insanın aklına mobilyalar, küçük dekorasyon ürünleri, ev içerisinde kullanılan renkler hatta belki perdeler geliyor. Oysaki işlevsel olmasıyla daha dikkat çeken halılar, evin tüm havasını değiştirebilecek kadar etkilidirler. Bu nedenle halı tercih ederken çok dikkatli olmak gerekir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Halının Kalitesi| Ev dekorasyonunda halı seçimi

Halılarda kullanılan iplik, halınızın kolay temizlenebilir olmasından  halınızın kullanım ömrüne kadar birçok konuda etkilidir. İpliklerin dokuma sıklığı, bilinen adıyla hav sıklığı da oldukça önemlidir. İpliklerine göre halı çeşitleri nelerdir? Beraber inceleyelim.

Akrilik Halılar

Uzun ömürlü halı türlerinden biridir. Bu halı çeşidi doku ve konfor bakımından yün halıla benzerdir. Yün halılardan daha ucuz olan bu halılar sıkça tercih edilen halı çeşitlerinden biridir. Lekeleri az tutan türlerde yünlenme sorunu görülebilir. Aşınmaya karşı dayanıklı olduklarından oturma odalarında tercih edilebilirler.

Yün Halılar|Ev dekorasyonunda halı seçimi

İplik çeşidi doğal olan yünden üretildikleri için fiyat olarak diğer halılardan daha pahalıdır. Aşınmaya karşı da dayanıklı olduklarından, salon gibi sirkülasyonu fazla olan yerlerde kullanılabilirler. Lekeye karşı diğer halı türlerine göre daha zayıf olan bu halı çeşidinin temizliği de bir hayli zordur. Yünlenme sorunu oluşturabilecekleri gibi alerjik bünyeleri de etkilemektedir

Polyester Halılar|Ev dekorasyonunda halı seçimi

Polyester halılar uzun ömürlü halı çeşitlerindendir. Tercih edilmesinin en büyük nedenleri suya karşı dayanıklı ve kolay temizlenebilir olmalarıdır. Çok fazla renk seçeneğine sahiptir ve fiyat olarak yün ve akrilik halılardan daha uygundurlar.

Naylon (Polyamid) Halılar|Ev dekorasyonunda halı seçimi

Polyamid halılar, yıpranmaya karşı dayanaklıdırlar. Kolaylıkla temizlenirler ve leke tutmazlar.  Parlak yapıları vardır ve polyamid, halı üretiminde sıkça kullanılan elyaflar arasında yerini alır.

Önerilen İçerik :   Salon Dekorasyon Fikirleri ile Fark Yaratın

Polipropilen Halılar|Ev dekorasyonunda halı seçimi

Polipropilen halılar piyasadaki en  ucuz iplik çeşidiyle üretilirler. Bu yüzden oldukça fiyatı uygundur.  Kolay temizlenir ve leke tutmazlar. Ama kolay iz tutarlar, üzerinde bulunan ağır kütlelerin izlerini belli ederler. Kısa ömürlü olduklarından pek tercih edilmemelidirler.

Ev Dekorasyonunda Halı Seçimi Konusunda Hangi Halı?

Halınızı seçmek için acele etmeyin. Halı seçmeden önce mobilyaları almalı, duvar renginize karar vermeli, perdelerinizi seçmeli ve halı seçimini en sona bırakmalısınız.

Halı seçimi yaparken boyutlarda kararsız kalıyorsanız eğer, evinizin kalabalık görünmemesi için halının boyutunu, halı mobilyaların altlarında kalacak şekilde tercih edebilirsiniz. Şayet mobilyalarınızda beyaz, bej gibi açık renkleri seçtiyseniz halınızda zıt renklerin yoğunluklu olduğu bir model seçebilirsiniz. Küçük alanı geniş göstermek için halı rengi seçerken açık tonlardan yana tercihinizi yapınız.

Odalara göre halı seçimi değişebilir. Salon gibi birçok kişi tarafından kullanılan, bir alan için kire, aşınmaya, güçlü olan bir halı seçmelisiniz. Koltuk takımına göre halı seçimi yaparken yastık kılıflarının ya da koltuğun tonlarını içeren renklere yönelebilirsiniz.

Bebek veya Çocuk odası halısı için olması gereken ilk özellik, yumuşak ve antibakteriyel olmasıdır. Çocuğunuzun alerji olma durumuna karşı, iplik çeşitlerini de tercih etmelisiniz. yatak odanız için de bu halıları kullanabilirsiniz.

Mutfak alanları için tercihinizi, lekeye karşı güçlü halılardan yana yapmalısınız. Altları kaymaz koyu renkli halılar ideal olabilirler.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir