Küçük Salon Dekorasyon Fikirleri 2021

Küçük salon dekorasyon fikirleri Günümüzde, değişime uğrayan alışkanlıklarımızla beraber yaşam alanlarımızda küçüldü. Özellikle yeni konutlarda salonlar için yeterince alan ayrılmıyor. Kullanılabilir en az mobilya ile dar alanlara yerleşmemiz bekleniyor. Halbuki en fazla alana ihtiyaç duyduğumuz yer, vaktimizin büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz, ev halkıyla paylaştığımız oturma odamız. Durum böyleyken küçük salon dekorasyon fikirleri hakkında bilginiz olması gerekir.

Yer Döşemesinde Bütünlük Sağlayın

Küçük salon dekorasyon fikirleri G
Küçük salon dekorasyon fikirleri G

Küçük salon dekorasyon fikirleri arasında yer döşemesi de önemlidir.Yer döşemesi salonlarımızda en çok göze çarpan, en dikkat çeken alanlardan biridir. Eğer salonunuz küçükse yer döşemesinde, odayı daha geniş göstermek ve görsel akışı dengelemek için parke veya halı gibi tek bir yer kaplaması kullanmalısınız. Aynı şekilde açık mutfaklı bir salona sahipseniz, mutfak ve salon yerlerde birbirine zıt döşeme malzemesi kullanarak görsel akış dengesini bozmaktan uzak durmalısınız.

Yer döşemeleri için önerimiz, salonunuzda ayaklı dolaplar ve koltuklar tercih edin. Böylelikle mobilyalarınız kütlesel bir algı yaratmaz. Yer döşemesindeki malzeme mobilyaların altında da devam edeceği için oturma alanınız daha ferahmış gibi bir algı oluşabilir.

Tavan Yüksekmiş Gibi Algı Oluşturun

Küçük salon dekorasyon fikirleri
Küçük salon dekorasyon fikirleri

Duvarlarınızın yer döşemesiyle birleştiği yer, görünüm açısından odanın büyüklüğünü tanımlar. Duvarlarınızı gerçek anlamda inşa etmeden değiştiremezsiniz. Fakat salondaki dekorasyonu, dekoratif elemanlarla göz hizasından yukarılara çekerek duvarlarda yükseklik algısı yaratabilirsiniz. Başarılıca yapılmış dekorasyonlar bir takım görsel hileler içerebilir.

Örnek olarak, derinlik katabilecek boyutlu duvar kağıdı, yerlere kadar uzanan perdeler, dikey duvar aksesuarları veya zeminden tavana kadar devam eden kitaplıklar ile bakışları yukarıya çekebilir, yüksek bir salon algısı oluşturabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Berjer Dekorasyon Fikirleri 2022

Geçişlerde Sirkülasyon Sağlayın|Küçük salon dekorasyon fikirleri

Rahat hareket edebilmek alanın kullanabilirliğinin en önemli işaretidir. Bu sebeple salonunuzdaki her türlü mobilyanın, insanların bir yerden bir yere kolayca hareket etmesini sağlayacak şekilde düzenleyin. Birinin odaya girişini ve hareket edebileceği güzergahları planlayın. Oturma alanına ya da yemek masasına nasıl ulaşılacağını önceden belirleyin, daha sonra mobilyaları yerleştirin. Böylelikle insanlar herhangi bir engelle karşılaşmadan oda içerisinde rahatlıkla hareket edebilirler. Bunların dışında prizlere ulaşmak ve pencereleri açıp kapamak gibi eylemler için de yeteri kadar alan bıraktınız.

Küçük Salon Dekorasyonu İçin Odak Noktası Oluşturun

Dikkatleri salonunuzun küçük oluşundan, uzaklaştırmak için bir odak noktası oluşturun. Bu, bir duvardan gösterişli bir avizeye, ilginç bir objeye, ilgi çeken bir mobilyaya kadar her şey olabilir. Diğer bir seçeneğiniz ise salonunuza zıt bir aksesuar koymaktır. Dekorasyonunuzun bütünselliğinden farklı tarzda bir obje bulun. Örneğin oturma odanızda modern bir atmosfer hakimse, bir geleneksel sanat eseri ya da klasik bir aksesuar kullanmayı deneyin.

Aynalara Güvenin

Küçük alanları olduğundan daha büyük göstermek için en basit yöntem ayna kullanmaktır. Küçük salon dekorasyon fikirleri  için de bu bilindik yöntemi kullanabiliriz. Aynalar duvarları algısal olarak uzağa iter, bu da alanı olduğundan daha büyük gösterir. Aynaları salonunuzun en gözde kısımlarını yansıtacak şekilde konumlandırın. Fakat tarzınızı yansıtmayan ve abartılı aynalar kullanmaktan kaçının.

Salon Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Salon dekorasyon fikirleri  yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Küçük Salon Dekorasyon Resim Galerisi

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.