Kuruyan Çimler Nasıl Canlanır? Çimlere Ne Yapılmalı?

Çim bakımı yapmak bir yandan keyif verici diğer yandan büyük bir uğraş ve özen isteyen bir iştir. Özellikle bahçe sahibi olanları daha fazla ilgilendiren bu duruma dikkat edilmediği zamanlarda çimler kurumakta bu da can sıkıcı bir durum olmaktadır. Dolayısıyla kuruyan çimler nasıl canlanır sorusu çim bakımı ile ilgilenenlerin yakından takip ettiği sorulardandır.

Çimlere düzenli bir şekilde yapılan bakım onların istenildiği şekilde görünmesini sağlayacaktır. Gerekli bakım yapılmayan çimler sararak kurumaktadır. Çimler uzadığı zaman onları kesmek ve aralarındaki yabancı otları temizlemek çimlerin sararmasının ve kurumasının önüne geçmektedir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kuruyan Çim Canlanır Mı?

image5

Bahçe sahibi olanların ilgi alanına giren ve çim bakımı yapmak zorunda olanlar kuruyan çimler nasıl canlanır, kuruyan çim canlanır mı gibi soruların cevaplarını merak etmektedir. Kuruyan çimler gerekli bakım aksatılmadan yapıldığında canlanacaktır.

Kuruyan çimler nasıl canlanır diye bakıldığında buradaki ilk aşama toprağın havalandırılması olmaktadır. Bunu tırmık ya da farklı bir aletle yapmak mümkündür. Diğer aşamada ise çimlerin sulanması gelmektedir. Çimler ne az ne de çok, gerektiği kadar sulanmalıdır. Çimleri çok veya az sulamak onların sararması ve kurumasına zemin hazırlayacaktır.

Çimlerde herhangi bir hastalık durumunun söz konusu olup olmadığı kontrol edilmeli, böyle bir durum söz konusu ise ilaçlama yapılarak bu durumun önüne geçilmelidir. Çimlerin zarar görmemesi için gerekli tedbirleri almak onların sağlıklı bir şekilde yetişmesini sağlamaktadır.

Sararan Çim Nasıl Yeşerir?

image3 1

Kuruyan çimler nasıl canlanır ve sararan çim nasıl yeşerir sorusu birbirine eş değer ve bahçe bakımı yapanların cevabını en çok merak ettiği sorulardan olmaktadır. Çimler düzenli şekilde sulanması, ilaçlamalarının yapılması, çimlere gerekli besinlerin verilmesi ile çimler her mevsim canlılığına kavuşacaktır.

Önerilen İçerik :   Tepe Home Bahçe ve Balkon Ürünleri ile Dekorasyon

Çimler Neden Sararır?

Gerekli tüm bakımlar yapılsa da bazen çimler kendiliğinden sararmaktadır. Kuruyan çimler nasıl canlanır sorusunun yanında kuruyan çimlere ne yapılır konusu da üzerinde durulması gereken durumlardandır. Genel olarak bakıldığında bazı faktörler çimlerin sararmasını hızlandırmaktadır.

 • Gerekli tedbirler alınmadığında ve istenilen bakım çimlere yapılmadığında çimler kurumaktadır.
 • Çimlerin gerektiğinden uzun olması onların kurumasına neden olabileceği gibi, çimleri çok kısa kesmek de bu olumsuz durumlara neden olabilmektedir. Bu durum kuruyan çimler nasıl canlanır sorusunun kısa bir cevabı niteliğindedir.
 • Çimler düzenli sulama gerektirir. Özellikle aşırı sıcak havalarda çimlerin belli zamanlarda sulanması gerekir. Bu durumun ihmal edilmesi çimlerin kuruma sürecini hızlandırdığı gibi gerektiğinden fazla sulamak da çimlere zarar veren diğer bir durum olmaktadır.
 • Çimlerde bazı durumlarda hastalık oluşabilmektedir. Hastalık tespit edilen çimlere gerekli bakım yapılmadığında çimler kuruyup sararabilmektedir.
 • Kedi ve köpek gibi hayvanların çimlerin üzerine idrar yapmaları da önemsiz gibi görünen fakat çimler için olumsuz durum yaratabilecek nedenlerdendir. Bu nedenle çimlerin etrafının kapatılarak zarar görmesinin engellenmesi sağlıklı çimler için oldukça önemli bir durumdur.

Kuruyan Çimlere Ne Yapılır?

Kuruyan Çimler Nasıl Canlanır?
Kuruyan Çimler Nasıl Canlanır?

Kuruyan çimlere yapılması gereken bazı durumlar ise çimlerin sağlıklı bir şekilde yetişmesini sağladığı gibi bu yöntemle kuruyan çimler nasıl canlanır sorusunun cevabı da kolaylıkla bulunmuş olacaktır.

 • Kuruyan çimler temizlenerek toprak havalandırılmalıdır.
 • Çimler arasında yetişen yabancı otlar temizlenmelidir.
 • Çimlere gereken vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır.
 • Çimlerin boyları olması gerektiği gibi kesilmeli, çok uzun ve çok kısa olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Çimler bulunulan mevsim de göz önünde bulundurularak ona göre sulanmalıdır.

 

 

 

YORUMLAR

 1. Bahçe sahibini yakından ilgilendiren konulardan bir kuruyan çimler. Detaylı ve güzel bir şekilde açıkladığınız için teşekkürler

 2. Yeni yaptırdığımiz evimizin bahcesi icin bir suru fikir edindim sayenizde . Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir