Mağaza Raf Sistemleri Nelerdir?

Mağaza dekorasyonu mağazanın karakteristik özelliklerini belirleyen bir unsurdur. Pazarlaması yapılan ürüne uygun bir şekilde yapılan tasarımlar müşterilerin beğenisini kazanmaktadır.

Mağaza tasarımlarında kullanılan ögeler tasarımın tamamlayıcısı olarak nitelenmektedir. Bu nedenle bu ögelerin profesyonel bir biçimde kullanılması gerekmektedir.

magaza-raf-sistemi
magaza-raf-sistemi

Mağazalarda kullanılan raf sistemleri ürünlerin pazarlanmasında büyük bir öneme sahiptir. Pazarlanan ürüne göre her mağaza için farklı dizayn edilen raf sistemleri bulunmaktadır.

Mağaza raf sistemleri aşağıdaki mağazalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

 • Marketler
 • Süpermarketler
 • Eczane mağazaları
 • Marketler
 • Giyim perakendecileri
 • Kuyumcular
 • Üst düzey moda butikleri
 • Elektronik mağazaları
 • Donanım mağazaları
 • İndirim ve depo mağazaları
 • Spor malzemeleri satış yerleri
 • Gazete bayileri ve kırtasiyeciler

Bu mağazaların her birinde kendi tasarımlarına uygun raf sistemleri kullanıldığında müşteri potansiyelinde artış görülmektedir.

Mağazalarda kullanılan raf sistemleri aşağıdaki gibi maddelenebilir:

 • Akrilik teşhir mağaza rafları
 • Şık bir görünüm için melamin raflar
 • Cam raflar
 • Örgü arka gondol rafları
 • Gondol rafları

Mağaza raf sistemlerinin her biri fiziksel ortamların değişmesiyle farklılık göstermektedir. Bu nedenle her mağaza türünün farklı raf sistemleri bulunmaktadır.

Kitap Mağazaları İçin Raf Sistemleri

Kitap mağazalarında kullanılan rafların kitapları ön plana çıkaran bir özelliğe sahip olması gerekir. Bu nedenle genellikle kitap mağazalarında krem ve kahve tonlarında estetik ve şık görünümlere sahip olan raflar tercih edilmektedir.

Raf renklerinin insan zihninde uyandırdığı anlamlar vardır. Bu sebeple kitap mağazalarında sakinliği aşılayan renkler kullanılmaktadır.

Bijuteri Mağazalarında Raf Sistemleri

Bijuteri alanında satışlar yapan mağazalarda göze hitap eden rafların tercih edilmesi gerekmektedir. bu sayede mağazanın müşteri potansiyeli artacaktır. Bu mağazalarda cam raflar veya melamin raflar kullanıldığında mağazanın karakteristik tasarımı ortaya çıkarılmaktadır.

Bijuteri mağazalarında canlı ve dinamik renklerin tercih edilmesi ve raf sistemlerinin de bu tarz renklerde olması önemli bir durumdur.

Önerilen İçerik :   Türk Arzuları Ve Bilgisayar Satışında Dinamik Vaat

Giyim Mağazalarında Raf Sistemleri

Giyim mağazalarında tercih edilen raf sistemlerinin ürünü öne çıkacak cinste olması gerekmektedir. Giyim mağazalarında mağazanın logosuyla bütünleşen genel konsepte uygun raf sistemi tasarımları tercih edildiğinde müşterilerin beğenisi kazanılmaktadır.

Giyim mağazalarında rafların askılıklarla uyumlu bir düzen içerisinde olması oldukça önemlidir. Göze hitap eden şık tasarımlar giyim mağazalarında müşterilerin konfor alanına hizmet etmektedir.

Teknolojik Ürün Mağazalarında Raf Sistemleri

Akıllı cihazların, bilgisayarların ve daha birçok elektronik eşyaların pazarlandığı bu mağazalarda akrilik raf sistemlerinin kullanılması isabetli olacaktır. Akrilik raflar cama alternatif olarak kullanılabilen fakat daha dayanıklı ve şık raflardır. Teknolojik ürünlerin pazarlandığı raflarda mavi ve tonlarıyla birlikte genel bir tasarım oluşturulabilir.

Ayrıca akrilik raflar farklı boyut ve stillerde gelir ve slatwall, pegboard ve mesh arka ekran sistemleriyle tamamen uyumludur. Cep telefonu mağazaları, kitap mağazaları, ayakkabı mağazaları, ve hobi mağazaları gibi mağazalar için tercih edilmektedir.

Gıda Mağazalarında Raf Sistemleri

Gıda mağazalarında ürünler fazla olduğu için uzun raflar tercih edilmektedir. Geniş ve ürünleri sergileyebilen raflar sayesinde müşteriler net ve şeffaf bir şekilde aradığı ürüne ulaşabilmektedirler.

Kozmetik Mağazaları İçin Raf Sistemleri

Gıda sektöründe olduğu gibi kozmetik sektöründe de oldukça fazla bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Kozmetik mağazalarında göze hitap eden dinamik renklere sahip olan rafların kullanılması önemlidir. Bu sayede insanlar keyifli bir şekilde alışverişlerini yapabilmektedirler.

Mağaza Raf Sistemlerinin Özellikleri

Mağaza raf sistemleri yukarıda bahsi geçtiği üzere her mağaza için farklılık arz etmektedir. Mağazaların fiziksel özelliklerine göre birçok mağaza raf sistemi bulunmaktadır.

Hem tek taraflı hem de çift taraflı üniteler, geniş tabanlı ve dar tabanlı, köşe üniteleri ve siyah beyaz renkli olmak üzere bir dizi serbest duran lata duvarlı gondol, pervaz sistemlerine benzeyen pegboard raflar gibi birçok çeşidi bulunmaktadır.

Önerilen İçerik :   Ferah ve güzel bir okuma odası için dekorasyon önerileri

Mağaza raf sistemleri mağazanın genel konseptini belirlemekte oldukça işlevseldir. Ürünlerin ön plana çıkarılması mağaza raf sistemlerinin uyumlu kullanılmasına bağlı bir durumdur.

Uzman ekiplerden destek alarak en uyumlu mağaza raf sistemlerini tercih etmek tasarımsal anlamda mağazada olumlu etkiler oluşturacaktır.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir