Hasır Sepet Nasıl Yapılır, Hangi Malzemeler Gereklidir?

Hasır sepetler yapımı en zor sepet türüdür. Bir hasır sepet oluşturma tekniği, örmeye benzer, çünkü parmaklıklarla başlarsınız ve malzemeyi parmaklıkların etrafına örersiniz, ancak dokumacıları parmaklıklar arasında birbirinin üzerinden geçirmeniz gerekmez.

Bunun yerine, dokumacılar genellikle parmaklıklar arasında tek bir desen altında dönüşümlü olarak dokunurlar. Dönüşümlü derken, dokumacılar bir sıra halinde bir telin üzerine ve bir sonraki telin altına dokunursa, o zaman yukarıdaki sıra üzerinde, telin altına ve bir sonraki telin üzerine dokunacaklarını kastediyoruz. Hasır sepetler ayrıca, sadece bir yerine etrafına dokunan iki veya üç parmaklık bir diziye sahip olabilir.

Hasır sepetler her türlü kamıştan veya çimenden yapılabilir, ancak bunları yapmak için kullanılan en yaygın malzeme söğüttür. Söğüt daha sağlam bir sepet oluşturur. Parmaklıklar daha kalın, daha sert söğüt çubuklardan yapılırken, dokumacılar daha ince, daha esnek söğüt çubuklardan yapılmıştır. Hasır sepet yapımı zor olsa da bittiğinde hem güzel hem de işlevsel oluyor. Sepet dokuma tekniğine hakim olduktan sonra benzer bir tekniği hasır mobilyalarda da kullanabilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Sepet Dokumayı Öğrenmek Zor Mu?

Yeni olan her şeyde olduğu gibi sepet örmek de başta zor gelebilir. Daha basit tekniklerle başlayıp onlarda ustalaşmak, ardından daha zor olanlara doğru ilerlemek en iyisidir. Daha fazla sepet oluşturdukça süreç kolaylaşacaktır. Sepet dokuma kitleri satın alabilirsiniz. Bunlar sepet dokumayı hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için daha kolay, daha az zaman alan ve daha ucuz hale getirecek.

Hasir-Sepet-Nasil-Yapilir
Hasir-Sepet-Nasil-Yapilir

Bir Sepeti Dokumak Ne Kadar Sürer?

Sepetin boyutuna bağlıdır. Küçük sepetler genellikle bir günde tamamlanabilirken, daha büyük sepetler bir veya iki hafta sürebilir. Sepet dokuma için bazı teknikler de daha uzun sürebilir. Sepet ne kadar karmaşıksa, tamamlanması o kadar uzun sürer.

Önerilen İçerik :   Makrome Duvar Süsü Nasıl Yapılır?

Yuvarlak Sepet Nasıl Örülür?

Yuvarlak sepetler için sepetin tabanı tekerlek çerçevesine benzer olacaktır. Jant tellerinizi merkezde işaretleyin ve merkez çizgileri bir daire oluşturacak şekilde hizalanacak şekilde üst üste gelecek şekilde saat yönünde düzenleyin. Ardından, taban parmaklarınızı yukarı doğru bükün ve dokumacılarınızı oluşturmak istediğiniz sepet stiline göre parmakların arasından örün.

Kare Sepet Nasıl Örülür?

Kare bir sepet, kare veya dikdörtgen bir tabana sahip olabilir ve taban genellikle bir dama tahtasına benzer şekilde dokunmuş düz malzemelerden yapılır. Tabanı oluşturmak için, birbirine paralel 5 saz koyun ve tek desen altında üsttekini kullanarak bunların arasından dik olarak örün. Taban sazlarını yukarı doğru bükün ve aynı desen altında aynısını kullanarak içlerinden daha fazla saz örün.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir