Zemin Kaplama Nedir?

Zemin kaplama, zemini tamamen yerinden sökmeden döşeme işlemi ile çok daha şık bir hale getirmenin en iyi yoludur. Zemin kaplama birçok farklı döşeme malzemesi ile yapılabilir. Mekanın boyutuna, istenilen dokuya ya da odanın ihtiyaçlarına göre en uygun malzeme seçilebilir. Zemin kaplama uygulaması pratik olmasının yanı sıra dekorasyon anlamında da odanın havasını değiştirebilir.

k1murenjf2apu9y
Zemin Kaplama Nedir? 13

Zemin kaplama uygulaması oldukça basittir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken ilk nokta alt zeminin temizliğidir. Daha öncesinde herhangi bir döşeme yapıldıysa, bu malzemenin çok iyi bir şekilde sökülmesi ve temizlenmesi gerekir.
Herhangi bir iz ya da kir kalmayana kadar alt zemin incelenir. Pürüzsüz bir hale geldiğinden emin olduktan sonra zemin kaplama işlemine başlanabilir. Zemin kaplama işlemi aşamaları aşağıdaki gibidir;

 • Öncelikle zemin montaj yerinin uzunluğunu ve genişliğini bir mezura ile ölçün ve ne kadar malzemeye ihtiyacınız olduğunu hesaplayın.
 • Döşeme malzemesini düz olacak şekilde zemine ters çevirin ve gerekli kesimleri yapın.
 • Malzemeyi çelik cetvel ve bıçakla elde edilen ölçülerde kesin.
 • Malzemeyi yapıştırmaya hazır hale getirin. Sabitlemeden önce, bandın üzerine ince bir tabaka yapıştırıcı sürün ve bu şekilde sabitleyin.
 • Duvarların veya mobilyaların kenarlarındaki fazlalıkları bıçakla kesin.
 • Kontrol geçişi ile zeminin altında sıkışan havayı çıkarın.
 • Bu işlem bittiğinde süpürgelikleri duvarın kenarlarına yerleştirin ve bir çekiçle duvara çivileyin.
 • Farklı katlardaki odalar arası geçişlerde geçiş profilleri kullanılmalıdır. Aynı zemin tipine sahip odalar arası geçişlerde profil kullanılmasına gerek yoktur. Kapaklar odanın bir kısmına monte edilmişse, kenar veya kapatma profilleri de gerekebilir. Bunlara dikkat ederek
 • zemin kaplama işlemini bitirebilirsiniz.

Zemin kaplama işleminin ardından dikkat edilmesi gereken tek nokta zeminin bakımıdır. Zemin kaplamada kullanılan malzeme doğrultusunda bakımın yoğunluğu da değişebilir. Örneğin; çim halı kullanıyorsanız yıkayıp güneşte kurutmanız yeterliyken, karo halılarda süpürme işlemi yapmanız gerekir. Malzemenin dokusuna uygun olarak bakımı ihmal etmemelisiniz. Bakımın ihmal edilmesi ürünün daha çabuk yıpranmasına yol açabilir.

Önerilen İçerik :   Evleriniz İçin İlham Veren Antre Dekorasyon Fikirleri

Zemin Kaplamada Hangi Malzemeler Kullanılır?

Zemin kaplamada birçok farklı malzeme kullanılabilir. Çim halı, LVT vinil karo, PVC ve karo halı akla ilk gelenlerdir.

Çim Halı: Çim halı zemin kaplamada sıklıkla kullanılan malzemelerden biridir. Doğal çime alternatif olarak üretildiğinde en çok bahçelerde, verandalarda, teraslarda veya balkonlarda kullanılır. Dış mekan dekorasyonlarının yanı sıra iç mekan tasarımlarında da değerlendirilebilir.

PVCVinil zemin olarak da bilinen PVC kaplama, estetik yönü ile ortaya çıkar. Bakımı oldukça kolay olan vinil kaplama, en çok ahşap ya da taş görünümünde üretilir. Özellikle oturma odaları, yatak odası ya da yemek odası gibi alanlarda iç mekan dekorasyonunda tercih edilir.


b3y9yl818x4v46m
Zemin Kaplama Nedir? 14

LVT Vinil Karo: Vinil karonun farklı bir versiyonu olarak üretilen LVT vinil karo, zemin kaplama malzemeleri arasında en şık tasarıma sahip olanlardan biridir. Şık tasarımının yanı sıra yüksek dayanıklılığa sahiptir.


uh6liwkqnb883sh
Zemin Kaplama Nedir? 15

Karo Halı: Karo halılar, duvardan duvara halıların küçük parçalara ayrılmış hali olarak üretilir. Kullanılan zemine birebir uyum sağlayan boyutlarda olduğundan oldukça pratik bir kullanıma sahiptir.

c003ci8hn0nf0iq
Zemin Kaplama Nedir? 16

En Uygun Zemin Kaplama Malzemeleri

En uygun zemin kaplama malzemelerine Zemincim aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş boyutlarda döşeme malzemeleri, isteğe bağlı olarak montaj işlemi ve çok daha fazla hizmete erişebilirsiniz. Kaplama malzemesinin kalitesi, aradığınız boyut ve benzeri noktalar hangi malzemeyi kullanmanız gerektiği hakkında ipucu verebilir. Tüm ayrıntılara karar verdikten sonra Zemincim’in geniş yelpazesinden dilediğiniz ürünü seçebilir, mekan dekorasyonunda severek kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir