Akım Korumalı Priz Ne İşe Yarar?

Elektrik aletleri evlerde, işyerlerinde ve hayatın her alanında kullanılır. Yaygın olarak kullanılan bu aletlerin herhangi bir olumsuzluk meydana getirmemesi için bazı özelliklerinin bulunması gerekir. Örneğin; fazla elektrik gücü bindiğinde bu gücü işlevine uygun bir şekilde iletebilmesi için batarya ve güç ünitesi açısından sağlam olan prizler tercih edilmelidir. Fazla elektrik gücü önlenmezse yangın çıkarabilir ve hayatınızı riske atabilir. Bu noktada tercih edebileceğiniz akım korumalı priz sayesinde yaşayabileceğiniz olumsuzluk riskini azaltabilirsiniz.

Teknolojinin gelişimi sayesinde daha fonksiyonlu ve akıllı ürünler üretilmiştir. Bu ürünlerden birisi olan akım korumalı prizler pek çok alanda kullanılır. Eşyaların ve sizin güvenliğinizi sağlamak gibi çok önemli işlevlere sahip olan bu prizler normal prizlerden daha farklı bir yapıya sahiptir.

Akim-Korumali-Priz-Ne-Ise-Yara
Akim-Korumali-Priz-Ne-Ise-Yara

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Akım Korumalı Priz Nedir?

Elektrik aletleri bazı zamanlarda yüksek elektrik akımı nedeniyle hasar görebilir. Özellikle evlerde önemli bir işlevi olan buzdolabı, televizyon ya da bilgisayar gibi cihazlar etkilendikleri yüksek akım sebebiyle arızalanabilir. Eşyaya gelen zararın yanı sıra yüksek akım kontrollü bir şekilde yalıtılmazsa yangın tehlikesiyle dahi karşılaşılabilir. Bu noktada “akım korumalı priz nedir?” sorunuza bu prizlerin elektrikle çalışan eşyalarınızla kullanmanız halinde yüksek elektrik gücünün yalıtılmasını sağlama görevini üstlendiğinden bahsedilebilir.

Evde, iş yerinde ve hayatın her alanında ani bir şekilde akım dalgalanmaları olabilir. Yüksek akım korumalı priz sayesinde elektrikli eşyalarınız bu akım dalgalanmalarından korunur. Bu priz türleri tıpkı günlük hayatta sıklıkla kullandığınız uzatma kablolarına benzer. Ancak yapı ve işlev bakımından oldukça farklı modellerdir. Akım koruma işlevli prizler ani bir elektrik akımı dalgalanmasında bu fazla yükün elektrikli eşyanıza ulaşmadan direkt olarak zemine iletilme işlevini görür.

Akım korumalı prizler pek çok farklı çeşitten oluşabilir. Akım korumalı priz çeşitleri konusunda ayrım yapılabilecek olan nokta güç özellikleridir. Bu prizleri alırken prizin ne kadar gücü kaldırabileceğini öğrenmeniz gerekir. Çünkü 2400W değerli bir eşyayı 2000W değerli bir akım korumalı prize takarsanız priz akım dengesini koruyabilmek için güç keser. Joule değeri konusunda da dikkatle hareket etmelisiniz. Akım korumalı prizlerin Joule değerinin yüksek olması uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Joule değeri, prize fazladan gelen enerjiyi emme konusunda oldukça önemlidir. Düşük joule değerine sahip olan akım korumalı prizler yüksek koruma sağlama konusunda tam performans göstermeyebilir. Genellikle akım korumalı prizlerde joule değerinin minimum 600 ya da 700 olması gerekir.

Önerilen İçerik :   Ev Dekorasyonunda Kullanılan Renklerin Etkileri

Led ışıklara sahip bir akım korumalı priz tercih edebilirsiniz. Bu modeller prize takılan cihazlar için koruma işleminin başladığını göstermesi yönüyle önemlidir. Farklı çeşitlere sahip akım korumalı priz modelleri, Elektrix sitesinde sizlere güvenle sunuluyor.

Akım Korumalı Prizler Neden Kullanılmalı?

Bu priz çeşitleri temelde ani akım dalgalanmalarını yalıtarak eşyalarınızın ve sizin güvenliğinizi sağlama görevindedir. Bunun haricinde “akım korumalı priz ne işe yarar?” konusunda bir diğer önemli nokta; sabit bir elektrik akışı sağlamaktır. Elektrik akımını aynı anda çalışması halinde kesintiye uğratacak klima, bulaşık makinesi gibi bazı cihazlar vardır. Akım korumalı priz kullanımı sayesinde elektrik akımının kesintiye uğraması engellenmiş olur.

Özellikle fırtınalı havalarda oluşabilecek sorunları önleyebilmek için elektrikli cihazların prizlerden çekilmesi tavsiye edilir. Bunun sebebi fırtına sebebiyle ya da yıldırım düşebilme ihtimaline karşı bir önlem almaktır. Akım korumalı priz modelleri sayesinde meydana gelebilecek güç dalgalanmaları önleneceğinden eşyalarınızı gönül rahatlığıyla prizlere takabilirsiniz.  Elektrik akışı sabitlenir ve eşyalarınızda, sizin güvenliğiniz için fazla yük yalıtılır.

Evinizde daha fonksiyonlu ve rahat bir kullanım için uzatma kablolu ya da kablosuz modelleri bulunur. Tekli veya çoklu priz modelleriyle de birden fazla cihaz için kullanabilmeniz de mümkün olur. Tekli akım korumalı priz fiyatları konusunda bir araştırma yaparak evinizdeki tüm prizleri bu modellerle değiştirebilirsiniz. Schneider akım korumalı priz modelleri için Elektrix üzerinden dilediğiniz ürünü seçebilmeniz mümkündür.

Akım Korumalı Prizlerin Özellikleri Nelerdir?

Akım korumalı prizler fiyat açısından diğer uzatmalı ya da kablosuz priz çeşitlerinden biraz daha farklıdır. Ancak sahip olduğu işlevler göz önünde bulundurulduğunda aralarındaki fiyat farkı kabul edilebilir ölçüdedir. Akım korumalı priz özellikleri incelendiğinde diğer prizlerden farklı olan yanı temelde akım dengesini sağlaması olur. Uzatma kabloları çoğu zaman belirli bir düzeydeki elektrik gücünü kaldıramaz. Bu tür prizler kullanıldığında ısınma problemleri yaşanır. Isınma problemi nedeniyle de cihazların fiş kısımları ve priz hasar görür. Bu hasar kimi zaman küçük boyutta olsa da bazı zamanlarda yangın tehlikesi barındırabilir.

Önerilen İçerik :   Deve Tabanı Bitkisi: Doğadan Gelen Şifalı Bir Hediye

Akım korumalı priz çeşitlerinin devre yapısı sayesinde doğrudan güç koruması gerçekleştirilir. Normal prizlerde yalnızca priz imkanı bulunur. Ancak akım korumalı prizlerde yer alan USB bölümü sayesinde tablet ve telefon gibi cihazlarınızı bu yöntemle de korumalı olarak şarj edebilmeniz mümkündür. Klasik prizlerde takılı cihazların korumasını sağlayacağınız tek nokta priz üzerindeki güç açma ya da kapama tuşlarıdır. Akım koruma özelliği yer alan prizlerde ise kendiliğinden var olan güç kesme özelliği bulunur. Bunu kimi zaman kullanılmayan prizler için bazı zamanlarda ise ani güç dalgalanmalarında yalıtım yapabilmek amacıyla kullanır.

Eşyalarınızın ve sizin güvenliğinizi sağlayacak çeşitli akım korumalı priz modellerine Elektrix üzerinden ulaşabilirsiniz. Farklı priz modelleri sayesinde size en uygun olanı bulmanız mümkündür.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir