İç Oda Kapıları Ve Kapı Modelleri Seçimi Nasıl Yapılır?

Kapı modelleri seçimi yaparken çok titiz davranmamızı gerektiren birçok etken bulunmaktadır. Ev dekorasyonu için temel dekorasyon öğelerinden biri olan oda kapıları, sizi ve misafirleri karşılayan ilk objelerdir. Ev dekorasyonu yaparken genelde oda kapıları ikinci plana atılır ama doğru oda kapısı ve kapı modelleri seçimi ile çok daha başarılı dekorasyon uygulamaları ortaya çıkabilir. Bizde bu seçimleri yaparken sizlere rehberlik edeceğini düşündüğümüz detaylı bir yazı kaleme almaya karar verdik. Oda kapılarının yapım aşamasından başlayarak kapı türlerine ve kapı modellerine kadar birçok bilgiyi yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz

Kapı Modelleri
İç Oda Kapıları

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Oda Kapısı Nasıl Yapılır?

Oda Kapısı üretim aşamasında ahşap, mdf, kapı iç dolgusu, kapı yüzey malzemesi ve kapı boyası gibi ürünler kullanılır. Ahşap malzemeler için ise endüstriyel olarak yetiştirilmiş ağaçlar kullanılmaktadır.

Oda kapıları üç parçadan oluşturularak montaja hazır hale getirilir. Bu parçalar;

-Kapı Kanadı

-Kapı Kasası

-Kapı Pervazı dır.

Kapı Kanadı

Kapı kanatları aşağıdaki görselde görüldüğü gibi dikdörtgen şeklinde bir iskelet oluşturularak üretilir. İskeletin etrafındaki ahşap bloklar birbirine bağlanarak ana gövdeyi oluşturur. Daha sonra iç kısma kraft olarak adlandırılan kapı iç dolgu malzemesi döşenir. İç dolgu malzemesi olarak kraft yerine ahşap malzeme de tercih edilebilir.

Kapı Kanadı
İç Oda Kapıları

Kapı kanadı için iskelet oluşturulduktan sonra üretilecek kapı çeşidine göre kapı yüzey malzemesi pres makinası yardımı ile iskeletin yüzeyine preslenir. Son işlemler ise kapı çeşidine göre boya yada kenar bantlama işlemidir.

Kapı Kasası

Kapı kasaları üretiminde genelde mdf ürünü tercih edilmektedir. Mdf dışında ahşap malzemeler ve plastik ürünlerde kullanılabilmektedir. Kapı kasaları üretildikten sonra kapı kanadına uyumlu ürün ve renkle kapı kasasına son şekli verilir. 

Kapı Pervazı

Kapı pervazında da kapı kasası üretiminde kullanılan mdf, ahşap ya da plastik ürünler kullanılır. Aynı şekilde pervaz üretimi sonrası da kapı kanadına uyumlu ürün ve renkle kapı pervazına son şekli verilir.

Önerilen İçerik :   Dresuar Modelleri 2021 ve Dresuar Dekorasyonu

Oda Kapısı üretim aşamalarından bahsettikten sonra oda kapısı çeşitlerini ve kapı modelleri görsellerini incelemeye başlayabiliriz. Oda kapısı çeşitlerinde inceleyeceğimiz kapılar ülkemizde en çok üretilen ve tercih edilen kapılardan oluşmaktadır.

Amerikan Kapı Modelleri

KAPI MODELLERİ

Laminat Kapı Modelleri

Pvc Kapı Modelleri

Kaplama Kapı Modelleri

Lüks İç Kapı Modelleri

Doğru Oda Kapısı Seçimi

Kapı Modellerini incelediğimizde görüldüğü üzere birçok farklı alternatif ürün ve model bulunmaktadır. Fakat kapı seçiminde de önceliğimizi sağlık konusuna vermemiz gereklidir. Sağlıklı oda kapısı nasıl olur diye düşünebilirsiniz, kapı yapımında kullanılan malzemelerin içeriğine göre kapıları da sağlıklı ve sağlıksız olarak değerlendirebiliriz. Konuyu biraz daha açarsak, kapıda kullanılan boyanın salınım değerleri tüketiciler için önemli bir etken olmalıdır. Kullanılan tutkalların norm ve standartları da bizler için önemli referanslardan biridir. Günümüzde çoğu üretici belli standartların üzerinde oda kapılarını üretmekte, fakat biz yine de ürün seçimini yaparken mağazadan ürünlerin standartları ile bilgi alarak işimizi şansa bırakmamış oluruz.

oda kapısı modelleri oda kapısı seçimi
İç Oda Kapıları

Kapıların görsel ve tasarım boyutuna gelince ise kapı modeli seçimi yaparken kapıları parke, mutfak dolapları, duvar renkleri ve diğer mobilyalar ile birlikte ele almak gereklidir. Parkelerimiz ahşap desenli ise kapılarda da aynı tonda ahşap desenli ürünler seçebiliriz, yada kontrast sağlaması açısından düz beyaz bir kapı tercih edilebilir. Genelde kapılarda en risksiz ve uyumlu renk beyaz gibi görünüyor olsa da antrasit, bej ve krem gibi düz renklerle de çok başarılı dekorasyon tasarımları ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kapı üreticileri mutfak dolaplarındaki renk ve desenleri de kapı yüzeylerine birebir uygulayabildikleri için ahşap renkler ve modeller ile de çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Yazımızın sonuna geldik, elimizden geldiğince oda kapısı modelleri ve oda kapısı seçimi üzerine bilgiler vermeye çalıştık umarız sıkılmadan okumuşsunuzdur. Görsel kullanım izni için ayrıca Eurasia Door firmasına teşekkürlerimizi sunarız. Konu ile ilgili soru, öneri ve görüşlerinizi iletişim sayfamız aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Ev Dekorasyonunda Kullanılan Renklerin Etkileri

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir