Mutfak Dekorasyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mutfak, dekorasyonu ve eşyaların yerleşimi konusunda en dikkatli olunması gereken yerlerin başında geliyor. Nedeni ise hem gün içerisinde sıklıkla kullanılması hem de bu alanlarda fonksiyonel bir dekorasyon stilinin yakalanmasının önemli olmasıdır. Peki, dekorasyon çalışması yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Öncelikle mutfakların yapısının da göz önünde bulundurulması ve bu yapıya uygun bir dekoratif çalışmanın yapılması gerektiğinin altını çizmeliyiz. Ülkemizde en sık tercih edilen mutfak tipleri şu şekildedir:

  • Ada mutfak
  • Amerikan mutfak
  • Köşe mutfak
  • Ankastre mutfak
  • Renkli mutfak
  • Ahşap mutfak

Bu mutfak yapılarından hangisini tercih etmiş olursanız olun, kullanışlılığın ön planda olduğu bir dekorasyon çalışması yapmalısınız. Elbette bu durum modern mutfak modelleri için de geçerlidir.

Mutfağınızda bir üçgen hayal edin. Bu üçgenin uç kısımlarında ise lavabo, tezgah ve ocak olmalıdır. Yerleşimi bu şekilde yaptıktan sonra üçgenin yakın bölgelerine buzdolabı gibi en sık kullandığınız eşyaları yerleştirmeniz gereklidir. Özellikle köşe mutfak tasarımlarında bu yapılandırmayı yakalamanın zor olduğu düşünülüyor. Oysa köşe tipi mutfaklarda da bu doğrultuda bir eşya yerleşimini kolaylıkla yapabilir ve ardından son dokunuşlarla harika bir dekorasyon çalışmasına imza atabilirsiniz.

Dekorasyonda ise önceliğiniz işlevsellik olmalıdır. Mutfaktaki hareket alanınızı kısıtlamayacak ve mevcut alanı en verimli şekilde kullanacağınız bir dekorasyona yönelmeniz, mutfağınızın kullanışlılık oranını yükseltir. Dolayısıyla tüm eşyalarınızı yüzeylerde muhafaza etmek yerine fonksiyonel mutfak dolaplarını kullanmanız gerekiyor. Mutfak dolaplarının kolay erişilebilir olması, kolay temizlenebilmesi ve aynı zamanda alanı verimli kullanmaya yönelik biçimde tasarlanması da üzerinde titizlikle durulması gereken hususlar arasında yer alıyor.

Eğer hayal ettiğiniz mutfağa sahip olmak isterseniz kendi mutfak tasarımınızı kendiniz de yapabilirsiniz. Size bu imkanı sunan Intemamutfak.com.tr adresine uğrayın. Bu sitede yer alan hazır çizim programını kullanırsanız hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için ilk adımı da atmış olursunuz. Mutfak tasarımı programını kullanmak için bu alanda deneyimli olmanız gerekmez. Son derece kolay bir şekilde kullanılabilmesi için kolay bir arayüze sahip olacak şekilde hazırlanan Mutfağını Kendin Çiz programına hemen göz atın. Siteye uğrayarak hayal ettiğiniz mutfak tasarımını önce çizimlere yansıtın ve sonrasında da gerçeğe dönüştürün. 

Önerilen İçerik :   Dayanıklı Ve Şık Yapısı İle Menteşe Çeşitleri

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir