Mutfak Tezgah Üstü Düzeni Fikirleri

Hayat mutfakta olur. Kapıdan çıkmadan önce aceleye getirilen kahvaltılardan aile yemeklerine ve arkadaşlarınızla bir fincan çay paylaşmaya kadar, mutfak evinizin aktivite merkezidir. Hem çok çalışması hem de iyi görünmesi gerekiyor. İster yemek pişiriyor, ister temizlik yapıyor, yemek yiyor veya eğleniyor olun, mutfak içinde bulunmaktan keyif alacağınız bir alan olmalıdır ve dikkatli mutfak tasarımı bunun gerçekleşmesine yardımcı olabilir. Bir mutfağı yenilemeyi planlıyorsanız veya yeni bir mutfak tasarlıyorsanız, bu ipuçları seveceğiniz bir alan yaratmanıza yardımcı olacaktır. Güzel görünen ve tüm ihtiyaçlarınız için verimli çalışan bir mutfak için planlama, düzenleme ve sahip olunması gereken özelliklerle ilgili ipuçları içeren bir mutfak düzeninin nasıl tasarlanacağına ilişkin tavsiyelerimizi izleyin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Boşa Giden Adımları Ortadan Kaldırın

Bir mutfak düzeni tasarlarken, en sık hangi görevleri yerine getirdiğinizi düşünün. Bir görevi tamamlamak için gereken öğeleri birbirine yakın yerleştirerek kendinize çok fazla zaman ve enerji kazandıracaksınız. Örneğin, kahve fincanlarını, kahve telvelerini ve tüm java ihtiyaçlarınızı kahve makinesinin yakınında tutun. Sabahın erken saatlerinde halsiz haliniz size teşekkür edecek. Benzer şekilde, artıkları sarmak için bir çalışma yüzeyinin yakınında kullanışlı bir noktada ambalajları ve plastik kapları tutun. Boşaltma işlemini kolaylaştırmak için bulaşık makinesinin yanına bulaşık ve sofra takımı yerleştirin.

Mutfak-Tezgah-Ustu-Duzeni
Mutfak-Tezgah-Ustu-Duzeni

Geniş Yürüme Yolları Tasarlayın

Mutfak kat planınızın, boşlukta kolayca hareket etmek için dolap ve ada arasında yeterli alan içerdiğinden emin olun. Genel bir kural olarak, bir mutfaktaki yollar en az 36 inç genişliğinde olmalıdır. Pişirme bölgesindeki koridorlar, tek aşçılı bir mutfak için 42 inç ve iki aşçılı bir konfigürasyon için 48 inç genişliğinde olmalıdır. Planlama yaparken mutfak adalarını ve yarımadalarını buna göre ayarlayın.

Önerilen İçerik :   En İyi Mutfak Perdeleri Nasıl Seçilir?

Trafiği Mutfaktan Yönlendirin

Bir mutfak düzeni tasarlanırken trafik akışı önemli bir husustur. Aşçının sürekli gelip giden insanlarla karşılaşmasını istemezsiniz. Trafik mutfaktan başka bir odaya akıyorsa, ocağın veya ocağın bu yoğun yol boyunca yerleştirilmediğinden emin olun.

Merkezi bir mutfak adası, mutfağın çalışma alanını mutfağın sosyal bölümünden ayırmanın güzel bir yoludur. Aşçıyla sohbet etmek için ailenizi ve arkadaşlarınızı yakınınızda tutarken onların yoluna çıkmalarını engeller. Ayrıca, buzdolabını hem yoldan geçenler hem de yemek pişirme ve temizleme alanlarında çalışan kişiler için erişilebilir hale getirin.

Köşelerden Uzak Durun

Dolap ve aletleri nereye yerleştireceğinize karar verirken köşelere dikkat edin. Dolap ve cihaz kapaklarını tamamen işlevsel hale getirmek için, mutfak tasarımınızda kapının açıklığı ve dönüş yönü için alan planlayın. Aletleri köşelerden uzak tutun ve aynı anda açılırsa kapıların birbirine çarpmadığından emin olun. Uğraşmak için dar bir köşeniz varsa, düşük profilli kulpları tercih etmeyi düşünün. Çok fazla dışarı çıkan düğmeler, çekmeler ve cihaz kulpları, komşu köşe dolap kapılarının açılmasını da zorlaştırabilir.

Mikrodalga İçin Doğru Yüksekliği Bulun

Mikrodalga fırın için doğru yükseklik ve konum, şefe veya mutfağın çocuklara uygun doğasına göre değişir. Yetişkinler için tezgah seviyesinin 15 inç yukarısı iyi bir mikrodalga yüksekliğidir. Cihazı çocuklar kullanacaksa, tezgah altı kurulum daha güvenli ve daha uygun olabilir.

Adanın İşlevini Belirleyin

Mutfak adaları söz konusu olduğunda, biçim işlevi takip eder. Tasarımı düşünmeden önce adayı mekan içinde nasıl kullanmak istediğinizi düşünün. Örneğin mutfak adasında yemek pişirmek ve yemek yemek istiyorsanız, ocağın yemek alanından güvenli bir şekilde ayrılması için yeterli alan planlayın. Ada, ek işlevsellik için lavabo veya bulaşık makinesi gibi diğer öğeleri de barındırabilir.

Önerilen İçerik :   Mutfak Dekorasyonunuz İçin Doğru Kilimi Nasıl Seçersiniz?

Tezgahları Düşünün

Tezgah seçimlerinizi yönlendirmenize yardımcı olması için yemek hazırlama ihtiyaçlarınızı düşünün. Yemek yapmayı seven şefler, nadiren yemek pişiren veya basit yemekler hazırlayanlara göre daha fazla tezgah alanı (ideal olarak ocak ve lavabo arasında) gerektirir. Ek olarak, iki tezgah yüksekliğinin birleştirilmesi, pişirmeyi kolaylaştırabilir ve yemek hazırlığı yapan çocuklara yardımcı olabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir