Banyo Tasarımı Dekoratif Fikirleri

İdeal Banyo Tasarımı İçin Dekoratif Fikirler

İdeal banyo tasarımı oldukça zordur. Evin genellikle dar veya kullanışsız alanlarını banyo olarak tasarladıkları için, banyoyu kullanışlı hale getirmek önemlidir.

Bunun için dekoratif yapabilmek hayal gücü ve el becerisi gerektirir. Ayrıca banyo tasarlamak için birazda teknik bilgiye ihtiyaç duyulur. Yerler ıslanacak ve nemli bir ortam olmasına özen göstermelisiniz. Bu sebeplerden ötürü suya ve neme dayanıklı malzemeler seçilmesi önemlidir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Banyo Tasarımı Sağlam Altyapı, Duvar ve Zemin Kaplamaları

banyo tasarımı
banyo tasarımı

İdeal banyo tasarımı için öncelikle sağlam ve kaliteli bir su tesisatına ve güzel görünen tasarıma sahip olması gerekiyor. Aynı zamanda banyonun şık duran, sağlam ve sızdırmazlığı üst seviyede olan zemin kaplamalarına ihtiyacınız vardır. Sürekli nemli ve ıslak bir ortam olacağından zeminin ahşap seçilmesi tavsiye edilmemektedir.

Zeminin fayans olması her zaman için en iyisidir. Fayansın kalitesi ve tasarımı dekoratiflik ve görsellik için en dikkat çekici etkendir. Çünkü fayans rengi ve tasarımı banyonuzu kaplayacağından iç açıcı ve ferah olması istenilen bir özelliktir. Fayans aralarına, küvet kenarlarına çekeceğiniz silikon veya dolgu malzemesi de kaliteli olmalıdır. Fayans rengine uygun olmalı ve gerekli ustalık ile fayans üzerlerine taşmamalıdır. Su tesisatının kaliteli olmasının yanı sıra kullanışlı olması da gerekir. Örneğin sıcak su boruları zemine uygun bir şekilde ve belirli aralıklar ile yerleştirilirse, banyoyu ısıtmak daha kolay olur.

Banyo Tasarımı Tavan Kaplaması

banyo tasarımı
banyo tasarımı

Tavan malzemesi ve tasarımı da önemlidir çünkü banyoda sıcak sudan oluşan nem tanecikleri tavanda birikerek su taneciklerini oluşturur. Ayrıca tavanın akmasına renginin değişmesine ve hatta su tesisatının zarar görmesine sebep olur. Bu sebeplerden ötürü tavan, suya dayanıklı malzeme ile kaplanması gereklidir. Asma tavan yapılması bu durum için idealdir. Ayrıca asma tavan banyodaki havalandırma gibi görünmesi istenmeyen kısımları da kapatabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Termosifon Nedir?

Ortam Aydınlatması ve Banyo Dolapları

Banyonun dekoratif olabilmesi için en gerekli etkenlerden biriside banyonun aydınlatılması ve banyo dolaplarının tasarımlarıdır. Banyoda tavan lambalarının yanı sıra ayna ve lavabo tezgâhında da iyi bir aydınlatma olması gerekir, banyoya otantik ve modern bir hava katar. Banyonun rengini canlandırır. Banyo dolapları ahşap malzemeden yapılmalı ve neme dayanıklı olması için kaplanması da önemlidir.

Ahşap malzemeler hem daha dekoratif hem de daha kullanışlıdır. Ayrıca dolaplarda yeterince bölme olması gerekir, şampuanlarımız, tıraş makinelerimiz, diş fırçalarımız ve bunlara benzer birçok malzemelerimiz elimizin altında olması bize pratiklik kazandırır ve zamandan tasarruf ettirir.  Ayrıca banyo dolaplarının neme dayanıklı olmasının yanı sıra anti bakteriyel olması gerekir. Çünkü nemli ortam bakterilerin yaşaması için idealdir ve dolapların sürekli temizlenmesi ve anti bakteriyel olması şarttır. Yüzümüzü sildiğimiz ve vücudumuzu sardığımız havlularımızın temiz olması sağlımız için gereklidir.

Dar Banyolar İçin Eşsiz Öneriler

Banyo ve küvet dekorasyon fikirleri

Banyo Dekorasyonunda Önemli Noktalar Nelerdir?

yazılarmızı inceleyerek en iyi banyo tasarımlarını kendiniz dekore edebilirsiniz.

Dekoratiflik İçin Küçük Dokunuşlar

Banyo tasarımında temel ihtiyaçlardan sonra ise görsellik isteriz. Banyoda çeşitli yerlere yapay veya gerçek çiçekler yerleştirebiliriz, çiçekler dekoratif ve orijinal görüneceklerdir. Halımızı çim desenli veya su altı desenli seçebiliriz farklı ve orijinal bir banyo görüntüsü katacaktır. Bataryalarımız ve sifon düğmelerimiz metalik renkte veya fayans renginde olmalıdır, banyo ile bütünleşmiş gözükür ve fazla dikkat çekmez. Ayrıca güzel koku bambuları yerleştirmek banyodaki nem kokusunu alır ve güzel bir koku ile kaplar hem de dekoratif gözükür.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir