İç Cephede En Çok Kullanılan Boya Renkleri

İç mekan boya renklerini seçmeyi düşündüğünüzde, birkaç temel renk terimini gözden geçirmek her zaman iyi bir fikirdir. Renk fikirlerini birleştirmek, evinizin renk şemalarını daha kolay hayal etmenize yardımcı olabilir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Renk Çarkı

Renk çarkı, iç mekan boya renklerinin hangi renk ailesine ait olduğunu ve birbirleriyle nasıl ilişkili olduklarını tanımlar. Renkli tekerlekler, evinizin görünümünü koordine etmenize yardımcı olmak için önemlidir.

Ana Renkler

Beyaz dışındaki tüm renkler ana renklerden gelir: mavi, sarı ve kırmızı.

Ara Renkler

İkincil renkler oluşturmak için eşit miktarda iki ana rengi karıştırın. Sonuçlar mor (kırmızı ve mavi), yeşil (mavi ve sarı) ve turuncudur (kırmızı ve sarı).

Üçüncül Renkler

Üçüncül renkler oluşturmak için bir ana rengi daha büyük miktarlarda başka bir ana renkle karıştırın. Örneğin, kırmızı-mor yapmak için bir kısım maviyi iki kısım kırmızı ile karıştırın.

Boya
Ic-Cephede-En-Cok-Kullanilan-Boya-Renkleri

Diğer Renkler Şartları

 • Bir rengin tonu temel renktir. Örneğin mavi, hem açık mavi hem de koyu mavinin tonudur.
 • Bir renge beyaz ve siyah (gri) eklenerek ton değiştirilir. Ton, renkleri saf pigmentten daha hoş hale getirir.
 • Bir rengin değeri, renkteki beyaz veya siyah miktarını tanımlar. Değer, gri tonlamada açıktan koyuya değişir.
 • Bir rengin doygunluğu, farklı ışıktaki gücünü veya zayıflığını ifade eder. Parlak veya donuk olarak düşünün.

Rengin Etkileri

Farklı duvar renkleri ve boya renk şemaları ruh halimizi farklı şekillerde etkiler. Diyelim ki oturma odanızın ana odağının zümrüt yeşili olacağına karar verdiniz. Galonlarca zümrüt yeşili boya satın almadan önce, odanın görünümü ve havası üzerindeki etkisini düşünmelisiniz. Her rengin neyi temsil ettiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, her alan için en iyi boya seçeneğini seçmenize yardımcı olacaktır.

Önerilen İçerik :   Koltuk Kaplatırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sıcak ve Rahat Renkler

Renk çarkının sağ tarafında yer alan sıcak ve samimi renkler bir birliktelik ve güç mesajı taşır:

 • Kırmızı, enerjiyi, gücü ve tutkuyu temsil eder. Ayrıca iştahı arttırdığı da bulunmuştur, bu nedenle yemek odaları için yaygın bir seçimdir.
 • Turuncu, kırmızıdan daha az agresiftir ve sıcaklık ve neşe duygusu yaratır. Ancak, tonunu azaltmak çok zordur ve genellikle yalnızca vurgu rengi olarak kullanılır.
 • Ne kadar kullandığınıza bağlı olarak sarının farklı etkileri vardır. Genellikle sarı mutlu ve canlandırıcı bir renktir, ancak aşırı kullanıldığında dikkat dağıtıcı ve bunaltıcı hale gelebilir.

Serin ve Yatıştırıcı Renkler

Renk çarkının sol tarafında bulunan serin ve yatıştırıcı renkler, sakinlik ve güven duygusu sağlar:

 • Yeşil, yenilenme ve büyüme duygusu taşır. Aynı zamanda doğanın en belirgin renklerinden biridir ve her odaya kolayca uyum sağlar.
 • Mavi genellikle barışçıl bir renktir. Açık mavi, bir odanın parlak ve ferah görünmesini sağlarken, koyu mavi bir kraliyet duygusu yaratır.
 • Mor, mavinin sakinliği ile kırmızının enerjisini birleştirir. Menekşe genellikle yatak odalarında bir dinginlik havası iletmek için kullanılır.

Pastel Renkler

Pastel renkler, bir renge çok miktarda beyaz eklenmesinin sonucudur. Herhangi bir odada rahat, havadar bir his yaratırlar.

Nötr Renkler

Nötr renkler beyaz, bej, gri ve siyahın tonlarını içerir. Nötr renkler, basit bir nedenle kullanımı en kolay renklerdir: Çoğu ortamla uyum sağlarlar. Nötr renkler de şık ve dramatik olabilir. Örneğin siyah ve beyaz, ek renkler için harika bir palet oluşturan nötr renklerdir. Nötr renkler seçerseniz, duvarları vurgulamak ve görsel ilgi eklemek için koyu renkli aksesuarlar kullanın. Ve bir değişikliğe hazır olduğunuzda, aksesuarları değiştirmeniz yeterlidir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir