Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Duşakabin, modern, çekici ve minimum bakım gerektirmeleri nedeniyle Raleigh evlerinde popüler bir seçenektir. Bununla birlikte, sabun köpüğü ve sert su, cam duş kapınızı berrak yerine bulutlu hale getirebilirken, küf çerçevenin etrafında birikebilir. Duşunuzun görünümünü eski haline getirmek için, birikmeyi ve küfü gidermeye yönelik bazı etkili ipuçlarını paylaşırken aynı zamanda ilerlemeye devam ederken onu temiz tutmanın bazı yollarını sunuyoruz!

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Cam Duş Kapısından Sert Su Lekelerini Çıkarma

Sert suyunuz veya kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri yüksek sularınız varsa, duş camınızda kireçli veya beyaz kalıntılar olabilir. Lekeleri çıkarmak için şu seçeneklerden birini deneyin:

Sert Su Lekelerini Doğal Olarak Çıkarın

Sert su alkalidir, bu yüzden onları kesmek için bir aside ihtiyacınız vardır. Duşakabin limon suyu veya sirke püskürtmeyi deneyin, beş dakika bekletin, ardından camı kağıt havluyla silin. Bu, çerçevesiz duşakabin gibi çok kalın olmayan yaygın sert sularda en iyi sonucu verir.

Sirke veya limon suyu sıkmadan önce bardağı tuzlu suyla nazikçe silmenin daha etkili olduğunu ve biraz daha fazla dirsek yağı gerektirse de bunun güvenli ve doğal bir seçenek olduğunu görebilirsiniz.

Dusakabin-Temizligi
Dusakabin-Temizligi

Kalın Sert Su Oluşumunu Giderme

Nemli bir melamin sünger (genellikle “Sihirli Silgi” olarak bilinir), sert suyu camı çizmeden güvenle temizleyebilir. Kalın sert su birikmesi için süngeri nemlendirin, biraz karbonata batırın, ardından sert suyu camı aşındırmadan nazikçe ovmak veya parlatmak için kullanın. Bu yöntem, çerçeveli bir duşakabinde görebileceğiniz sert su birikintilerinde en iyi sonucu verir.

En zor sert su lekeleri için, sert suyu kesmek için özel olarak tasarlanmış ticari bir macun temizleyici için donanım veya ev geliştirme mağazasına gitmeniz gerekebilir. Sadece yumuşak bir bez kullandığınızdan emin olun ve çekici olmayan çizgiler veya puslu kalıntılar bırakmamak için talimatları izleyin.

Önerilen İçerik :   En İyi Beyaz Eşya Markaları

Cam Duş Kapısından Sabun Köpüğünü Çıkarma

Sabun köpüğü, sert suyun bir başka yan ürünüdür – sabun, sudaki minerallerle birleşir ve film gibi, çekici olmayan bir “köpük” oluşturur. Sert su gibi, bu seçeneklerle çıkarılması zor değildir:

Az Miktarda Sabun Köpüğünü Çıkarın

Sert su gibi, maddeyi kesecek bir şeye ihtiyacınız var. Duşunuza damıtılmış beyaz sirke püskürterek ve silmeden önce beş ila on dakika bekletin, hafif birikimleri giderebilir.

Ağır Sabun Köpüğü Oluşumunu Giderme

Daha ağır sabun köpüğü için, kalın bir macun oluşturmak için bir fincan karbonat ile çeyrek fincan beyaz damıtılmış sirkeyi karıştırın. Köpürmesi ve köpürmesi durduktan sonra, duşakabine uygulamak için mikrofiber havlu, melamin sünger veya mutfak süngeri kullanın. 15 dakika bekletin, ardından mikrofiber bir havluyla silin ve suyla durulayın. Çerçeveli veya yarı çerçevesiz duşakabine daha kalın olabilecek yerlere özellikle dikkat edin.

Duşakabinde Küfün Temizlenmesi

Minimum yapısal çerçeveye sahip duşakabin aksine, çerçeveli kabinler hoş olmayan küf ve küf toplayabilir. Duşunuzdaki lekeleri ve lekeleri etkili bir şekilde çıkarmak için hidrojen peroksit püskürtün ve silmeden önce birkaç dakika bekletin.

Peroksit işe yaramazsa, bölgeye ağartıcı püskürtün ve silmeden önce oturmasını bekleyin. Ancak çamaşır suyu kullanıyorsanız, banyoda başka ürünler kullanmadığınızdan emin olun. Sirke, amonyak ve peroksit, çamaşır suyu ile reaksiyona girerek toksik, tehlikeli dumanlar oluşturabilir.

Duşakabini Temiz Tutmak

Duşunuzu yepyeni bir görünüme kavuşturduktan sonra, öyle kalmasını istersiniz! Lekelerden kaçının ve bu yöntemlerle birikinti yapın:

  • Banyoda bir silecek bulundurun ve sabun köpüğü ve su lekelerini önlemek için her duştan sonra cam duş kapılarınızın üzerinden geçirin. Her kullanımdan sonra duşu kurutmak için mikrofiber havlu da kullanabilirsiniz.
  • Su ve sabun köpüğünün camla gerçekten birleşmesini önlemek için duşakabin balmumu bazlı koruyucu bir kaplama uygulayın.
  • Birikmeyi önlemek için duşunuzu düzenli olarak sirke ile temizleyin.
Önerilen İçerik :   Havlupan Seçerken Dikkat Edilecek Unsurlar!

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir