Termosifon Nedir?

Elektrikle çalışan modelleri dışında mekanik termosifon çeşitleri bulunmaktadır. Bu modellerin fiyatları elektrikle çalışan termosifonlara göre daha uygun olmaktadır. Peki termosifon nedir ve nasıl çalışmaktadır bu sorulara yanıt arayalım.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Termosifon Ne Demek?

Termosifon, elektrik enerjisi ile suyu hızlı şekilde ısıtan ve suyun haznesinde sıcak kalmasını sağlayan cihazdır. Ev dışında iş yerleri, pansiyon ve otel gibi konaklama tesislerinde kullanılabilmektedir.

Son zamanlarda yenilikçi teknoloji ile üretilen ve akıllı sistemle çalışan termosifonlar üretilmektedir. Bu cihazlarda suyun aşırı ısınmasını engelleyen emniyet kilidi bulunur. Tesisatında korozyona karşı dirençli materyaller kullanıldığı için kireçlenme ve paslanmaya karşı mukavemeti yüksek çeşitleri mevcuttur.

Termosifon-Nasil-Calisir
Termosifon-Nasil-Calisir

Termosifon Nasıl Çalışır?

Termosifonlar, modellerine göre farklı çalışma prensipleri bulunmaktadır. Günümüzde daha hesaplı olduğu için daha çok manuel olarak ayarlanan termosifonlar tercih edilir. Ön kısımda yer alan kapak kısmı kaldırılarak suyun derecesi ayarlanabilmektedir ve ”Start” tuşuna basarak çalıştırılabilir.

Ne kadar su ısıtılacak ise menü kısmından seçilebilmektedir. Ortalama 60 ile 100 litrelik kapasiteye sahip olan termosifon, suyu yaklaşık 10 dakika içerisinde ısıtır ve kullanıma hazır hale getirmektedir. Uzaktan kumandalı modellerinin kullanımı oldukça pratik olmaktadır. Kumandayla litre ve ısı ayarı seçilebilmektedir. Diğer tüm elektrikli ev aletlerinde olduğu gibi termosifon akıllı telefonla kontrol etmek ve açıp kapamak mümkündür. Standart modeller 2500 Watt ile çalışmaktadır. 3000 W ile çalışan modelleri internet sitelerinden ve beyaz eşya satan mağazalardan sipariş edilebilir.

Termosifon Ne İşe Yarar?

Termosifon, sıcak su ihtiyacını hızlı şekilde karşılamaktadır. Garanti süreleri 1 ile 3 yıl arasında değişen cihazlar, su tasarrufu sağladığı için tercih edilmektedir. Anti lejyoner sisteme sahip olan modelleri suyu aynı anda hem ısıtabilir hem de filtrelediği için hijyenik ve güvenli kullanımlar için idealdir.

Önerilen İçerik :   Duş seti çeşitleri nelerdir ? Hangi duş setini seçmeliyim ?

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir