Retro ile Vintage Farkları Nelerdir?

Son zamanlarda isimlerini duyduğumuz ve trend olan retro ve vintage dekorasyon tarzları birbiri ile sıkça karıştırılıyor. Retro ile Vintage Farkları noktasında endüstriyel tasarımlardan modaya her alanda sıkça söz ettiğimiz bu iki kavramı ev dekorasyonu açısından da değerlendirmeye aldık.

Başlangıç olarak retro ve vintage kelimelerinin anlamları ile başlayalım. Retro, Fransızca kökenli bir kelime olup, ‘geçmişe doğru’ anlamını taşımaktadır. Geçmiş dönemlerde kullanılan bir ürünün yeniden üretilerek kullanıldığı durumlarda retro anlamını kullanırız. Vintage ise kendi dilimize İngilizce’den geçmiş bir kelime olup, Türkçe karşılığı aslında bağbozumu olmakla beraber, kullanım tarzı olarak nostaljik yani geçmişe ait anlamına gelmektedir. Bu sebeple vintage geçmişe ait olan eski ürün veya eskitme bir üründür. Retro bir ürün ise geçmişteki tarzı yansıtmak için üretilmiş ve yenidir.

Dekorasyon alanında da, son zamanların trendleri arasında bulunan bu tarzlar pek çok kişi tarafından seviliyor. Kimisi tarzların ruhu olduğunu düşündüğü için yaşanmışlık barındıran vintage mobilyaları tercih ederken, kimi kullanıcı eski mobilyalardan pek hoşlanmıyor sadece tarz olarak eskiyi yansıtan retro mobilyaları tercihen kullanıyorlar.

Vintage  Parçalar İle Dekorasyon

Ev ekorasyonunda, vintage tarzın özelliklerini incelediğimizde özgün desenlere ve kumaşlara rastlarız. İşçiliği üst sıralarda olan modeller, ahşap oymaları, zarif hatlar ve el emekleri dikkat çeker. Deri kaplamalar, kadife kumaşlar, ceviz rengi ahşap, krem, kahverengi gibi beklenmedik renkler, dantel nakışlar ve detaylar görürüz. Aksesuarlarda ahşabın koyu tonların, pirinç ve bakır en çok karşımıza çıkan malzeme türlerindendir.

Retro ile Vintage Farkları Retro Parçalar ile Dekorasyon

Yaşam alanlarında retro tarzı dekorasyon özellikle 1950 ile 1980 yılları arasında dekorasyonda kullanılan simgesel özellikleri günümüze taşıyan ve günümüze göre yorumlayan tasarımlardan oluşur. Vintage ürünlere göre daha modern ve daha yenilikçi hatlar görebildiğimiz fakat yine geçmişteki tarzı bizlere hatırlatan ürünlerden oluşur. Retro dekorasyonda parlak ve canlı renkler, damask duvar kağıtları, patchwork dokular,ağırlıklı ceviz rengi ahşap, sert plastik, parlak gümüş, renkli duvarlar karşımıza çıkan detaylar arasında yerini almıştır. Yaşam alanlarımızda karşılaştığımız retro mobilyalar ve dekorasyon örnekleri günümüzde etkisini kaybetmemiş ve yaşamını sürdürmektedir.

Önerilen İçerik :   En trend Chester koltuk modelleri

Geçmiş dönemlerle ilgisi olduğu için çok sık karıştırılan bu iki kelime, dekorasyon anlamında bize nasıl etkiler bıraktığını çok daha iyi anlamış olduk. Hangi tarzı benimsediğinizi ya da hoşlandığınızı bu etkiler sayesinde doğru ve daha rahat bir şekilde ifade edebilirsiniz kendinize.

Yaşam alanlarımızda bu tarzı doğru uygulamak için uyumlu ve son derece dengeli bir dekorasyon tasarımı yapılmalıdır. Retro ve Vintage tarzın dekorasyondaki etkilerini yaşam alanlarınızda hissetmek istiyorsanız tasarım konusunda sitemizden bir çok ev dekorasyon fikirleri edinerek hayallerinizdeki yaşam alanlarına sahip olabilirsiniz Son olarak, sizler retro ve vintage tarzda ev dekorasyonu için ilham almak istiyorsanız, öncelikli olarak kuşak farkı bulunan aile büyüklerinize danışabilir, o döneme ait dekorasyon örneklerini betimlemelerinde yardımcı olabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.